1950’lerden Günümüze Hollywood Yıldızlarının Hamilelik Stilleri

0
418

Hamilelik ve doğum birbirinden özel süreçler… Hamilelikle birlikte değişen vücudumuza bağlı olarak giyim şeklimizi de değiştirdiğimiz bu süreçte doktorlar bel bölgesini sıkmayan, karnı bastırmayacak şekilde olabildiğince daha rahat kıyafet seçimleri yapmamızı söylüyor. Peki hem şık hem de rahat olamaz mıyız? Hamile kadınlar on yıllardır nasıl giyindi? Hamile giyiminin değişen şeklini ünlü yıldızların, modellerin hatta prenseslerin zaman yolculuğunda görelim.

1.Lucille Ball:

1951 yılında nerdeyse 40 yaşında Lucille Ball ilk çocuğunu, Lucie Arnaz Desiree doğurdu. Lucille Ball;I love Lucy ve The Lucy Show  ile bir dönemler Amerika!sının önemli kadın yıldızlarındandı. 

50’li yılların elbise gömlekleri hamile bayanların kurtarıcısı niteliğindeymiş desek yanılmayız. Geniş kesim ve hafif volan görünümüyle bu gömlekler hem rahat olup hem de büyüyen göbeği gizlemeye yardımcı olabilir gibi duruyor. O zamanların modası puantiye ve geometrik şekil modasını Lucille’nin üstünde degörüyoruz.

2.Sophia Loren:

Akademi ödülü sahibi İtalyan sinema oyuncusu Sophia Loren. 1963 yılında hamileyken oyunculuk kariyerine ara vermeden çalışmalarına devam eden Hollywood yıldızı 2007’de 72 yaşında Pirelli takvimi için de poz vermişti.

  

Sağ üsteki fotoğrafta 1963 yılında oynadığı Yestarday, Today and Tomorrow filminden bir sahnede gururla karnını gösterirken görüyoruz. 50’li yılların elbise gömlekleri yerini bu dönemde A-line elbiselere bırakmıştı. 1960 ların başında elbise modeleri 50’lerin ince belli kabarık eteklerinden etkilense de, dönemin ortalarına doğru kadınlar nihayet korse ve diz altı etek mecburiyetine karşı isyan bayrağını çekmiş.

3.Bebe Buell:

ABD’li manken ve şarkıcı olan Bebe Buell 1977’de kızı Liv Tyler ‘a hamileyken ki bu fotoğrafı

70’ lerde en çok dikkat çeken tarzlardan biri “Hippi” olarak adlandırılan aşk ve barış temalı özgürlükçü, rahat bir tarzdır. Bir diğeri ise kırsaldan kente göçün etkiyle ortaya çıkan arabesk tarzdır. Kısacası 70’ lerde farklı ve karışık akımlar, topluluklar ortaya çıkmıştır. Bu akımlar yaşamın her alanını etkilediği gibi modayı da etkilemiştir. Büyük desenli, geniş kesim elbise ve etekler çok popüler. Desen olarak da allı güllü desenler en çok kullanılanlar arasında. Bebe Buell de dönemin modasına uymuş .

4.Prenses Diana :

80’li yılların stil ikonu kadınlarından biri olan Lady Diana’nın gelinliği tüm dünyada taklit edildi. Karpuz kol denen kesim bu gelinlikle birlikte zirveye çıktı. 1982’de Prens William’a hamileyken de zariflik ve şıklığından ödün vermiyordu.

  

Ayrıca bu dönemde hızla yayılan over-size elbise akımını da Lady Diana’nın üstünde görüyoruz.

5.Kim Basinger:

Kimila Ann Basinger, ya da sinema dünyasındakı ismiyle Kim Basinger, ABD’li oyuncu ve model olan güzel oyuncu 1995 yılına ait  bu fotoğrafıyla 90’ların modasını çok iyi taşımış.

80’lerin sonlarında hayatımıza giren kot 90’larda daha çok sokak modası içinde önemli bir yer aldı. Özellikle grunge akımıyla kot gömlekler, tulumlar, kot etekler, geniş kesim kazak ve t-shirtler ön plana çıkmıştı. Dağınık saçları, spor ayakkabıları ve kot tulumuyla Kim Basinger, bu akımın tam bir idolü gibi bu fotoğrafta.

6.Victoria Beckham:

Saç kesiminden kıyafetine her giydiği dikkat çeken eski futbolcu David Beckham’ın eşi ve 1990’lı yıllara damgasını vuran eski Spice Girls üyesi Victoria Beckham’ın 2002 yılında ikinci oğlu Romeo’ya hamile olduğu bu fotoğrafta aynı renk kot pantolon ve kot yeleğin birlikte kombinini görüyoruz. 4 çocuğu olan Victoria Beckham hamileliği sırasında fazla kilo almayan yıldızlardan.

7.Liv tyler:

ABD’li oyuncu 14 Aralık 2005’te ilk çocuğu Milo William Langdon dünyaya getirdi.

8.Angelina Jolie:

ABD’li sinema oyuncusu ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu İyi Niyet Elçisi. Üç Altın Küre, iki Sinema Oyuncuları Derneği Ödülü ve bir de Oscar sahibi olan Angelina Jolie  3 evlatlık 3 öz olmak üzere 6 çocuğa sahip. İkizler Vivienne Marcheline ve Knox Léon ise 2008 yılında Fransa’da doğdu.

  

9. Adriana Lima :

Victoria Secret’ın ünlü Brezilyalı mankeni Adriana Lima hamileliği sırasında vücudunu saran elastike kumaştan yapılma mini elbisesiyle karın bölgesini gizlemeyi tercih etmiyor.

10.Megan Fox :

Ve son olarak ABD’li oyuncu ve manken Megan Fox’la bitiriyoruz. Geçtiğimiz yıl 3.çocuğuna hamile kalan Megan Fox da Adriana Lima gibi karnını ön plana çıkaran elbiselerden yana tercihini kullanmış.