2 Yaş Sendromu Nedir? Neler Yapılmalıdır?

0
861
2 yaş sendromu

2 Yaş Sendromu Nedir?

Bebeklikten çıkıp çocukluk dönemine adım attıkları yaş olarak belirtilen iki yaş ve beraberinde getirdiği 2 yaş sendromu nedir?  2 yaş çocukların en çok zorlandıkları dönem olarak gösteriliyor. Anne-babalar bu dönemde çocuğun davranışları karşısında ne yapacaklarını bilemeyebiliyor, çocuğun davranışlarına anlam veremiyor. Fakat bu dönemde bu davranışları sorgulamak yerine onun bu dönemi, duygularını anlamaya çalışarak daha sorunsuz atlatmaya çalışmanız sonraki dönemler açısından da önem arz ediyor.

2 yaş sendromu2 Yaş Sendromu Neden Oluşur?

Çocukların duygusal dünyasında ani iniş-çıkışların yaşandığı 2 yaş sendromu 18 aylık bir sürece yayılabilir. Bazı çocuklarda bu sürecin 36 aya kadar uzadığı da görülmüştür. Bu dönemde görülen en baskın duygular öfke, inatçılık ve negatif tutumdur. Bu duygunun çıkma noktası; bebeklik dönemindeyken kendisini annesiyle bir bütün olarak algılayan çocuk büyümeye başlamasıyla gelişen algı ve duyuları, başka kişi ve eşyalarla etkileşime girmesi sonucu kendini anneden ayrı bir birey olarak hissetmeye başlamasıdır. Çocuk zamanla kendi istek ve duygularının keşfine varır. Önceleri anne- babayla uyumlu davranışlar gösteren çocuğun dağarcığına ”hayır” ”yapmayacağım” gibi negatif kelimelerin eklenmesiyle bebeklik çağındaki o uyumlu davranışları yerini negatif davranışlara bırakmaya başlar. Fakat bu süreç oldukça önemlidir. İlerleyen yaşlarında kendi istek ve ihtiyaçlarını anlayan, kendi kendine yetebilen bir birey olabilmesi açısından zor ve önemli bir süreçtir.

Çocuğunuzun Bu Özerklik Döneminde Size Yardımcı Olacak İpuçları

Bu dönemde çocuğunuzun bireyselleşme ve kendini tanıma dönemi olarak görmeli ve on göre bir yaklaşım izlemelisiniz. Bazı anne-babaların en çok yaptığı hatta çocukla birlikte inatlaşmaları ve onlara karşılık ‘ HAYIR’ demeleridir. Bu tarz engelleyici tavırlar çocuğun uyumsuzluğunu daha fazla artıracaktır.

Bu süreçte çocuklar her şeye dokunmaya, çevrelerindeki her şeyi tanımaya çalışırlar. Aynı zamanda yürümeye ve koşmaya başlamalarıyla var olan enerjilerini iyice ortaya çıkarmak isteyeceklerdir. Bu süreçte ne kadar çok soru sorar ve kendini ortaya koyar, ifade edebilirse o okadar sağlıklı bir şekilde atlatmış olacaktır bu dönemi.

Çocuğunuzun öfkesini yönetebilmesi için ona özgür alanlar yaratmalı, enerji ve dikkatini başka yöne çekecek aktiviteler yaratmaya çalışabilirsiniz. Bu yol yerine sürekli öfkesi baskılanan ve engellenmeye çalışılan çocuklar bu öfkeyi kendilerine yöneltebilir, kendilerine zarar vermeye başlayabilir.

2 yaş sendromuBu dönemde var olan fazla enerjiyi boşaltabilmesi için çocuğunuzla bol bol dışarı çıkabilirsiniz. Çocuk bu dönemde istediği gibi koşmalı, hoplayıp-zıplayabilmeli.

Yapmasını istemediğiniz davranışlar karşısında cezalandırma yöntemine başvurmayın, var olan alternatifleri sunmaya çalışın aynı zamanda bu dönemde yapacağınız uzun açıklamalar da pek işe yaramayacaktır. Böyle zamanlarda dikkatini başka yöne çekmede başarılı olabilirseniz sizin ve çocuğunuz içinde daha kolay geçecektir bu süreç. Mesela yemek yemek istemeyen çocuğunuz için  bu durumu bir oyuna çevirmeye çalışabilirsiniz.

Çocuğunuzu bu dönemde uyumsuz, iyi yetiştirilmemiş bir çocuk olarak tanımlamayın. 3 yaş sonrasında size ve koymuş olduğunuz kurallara uyum sağlayabilecek gelişim düzeyine sahip olacaktır.