2 Yaşındaki Kızına Paleo Diyeti Yaptıran Anne

0
667
paleo diyeti

Fitness eğitimcisi Shan Cooper’ın 2 yaşındaki kızına, doğduğu günden itibaren şeker ve karbonhidrat içeren ve paketlenmiş hiçbir gıda vermedi. Kendisi yıllardır Paleo diyeti yapan ve kızına da bu alışkanlığı aşılamaya çalışan Shan, kızının diğer şekillerde beslenen tüm çocuklardan daha sağlıklı olduğunu iddia ediyor.

paleo diyeti

Kendisi küçüklüğünde çeşitli alerjilerle mücadele ettiği ve Paleo diyeti yardımıyla bunu yendiği için kızına da bu yolu çizmeye karar veren anne Shan’ın bu fikri, sosyal medyada anneleri bölmüş durumda! Kimi anne, çocuğunu birçok faydalı besinden mahrum bıraktığı ve sağlıksız yöntemler kullandığını düşündüğü için Shan’ı eleştiriyor, kimisi ise bu yolun oldukça faydalı olduğunu söylüyor.

Paleo diyetinden biraz bahsetmek gerekirse, bu diyet taş devri diyeti olarak da biliniyor ve bu diyette işlenmiş gıdalar, bakliyatlar, süt ve süt ürünleri tüketilmiyor. Yani aslında doğada kendi halinde bulamayacağınız hiçbir gıdayı Paleo diyetinde tüketemiyorsunuz. Et, sebze, meyve ve tabi ki su tüketimi hat safhada! İşte bu nedenle, ilkel atalarımızın beslenme şekline benzediği için taş devri diyeti diye de adlandırılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

paleo diyeti

Shan’ın küçük kızı Grace’i 1 yaşına kadar emzirmiş, hiç bebek maması, karbonhidrat ve şeker içeren gıdalarla tanışmamış. Paketlenmiş gıdaları zaten yanına bile yaklaştırmamış. 2 yaşındaki küçük kız gün içinde organik tavuklar ve bol bol sebze ile besleniyor. Şeker ihtiyacını da meyvelerden karşılamasını sağlıyor. Annesi Shan kızının bir günlük beslenme listesini paylaşmış;

Kahvaltı: Hindistan cevizi yağında pişirilmiş, çırpılmış yumurta, brokoli, havuç gibi haşlanmış sebzeler.

Öğlen yemeği: Organik tavuk ve haşlanmış sebzeler.

Ara atıştırmalıklar: Her türlü meyveyi yese de favorileri çilek ve muz.

Akşam yemeği: Organik dana eti ve kabak spagetti.

Tatlı: Hiç tatlı yemiyor, sadece doğum gününde annesi hindistan cevizi kreması ile bir İtalyan tatlısı olan panna cote yapmış.

 

paleo diyeti

Annesi, Grace’in bu zamana kadar çok hafif bir soğuk algınlığı dışında hiç hasta olmadığını söylüyor. Ayrıca, kendisine yöneltilen eleştirileri anlamadığını, yediklerini her insanın yediğini ve tuhaf olan bir beslenme şeklini çocuğuna aşılamadığını söylüyor. Garce’in yediği her şeyi oldukça severek tükettiğini söyleyen anne, ileride beslenme şeklini değiştirirse kızına kızmayacağını da ekliyor.

Shan’ı birçok anne eleştirdi ve kızının sağlığı ile oynadığını söyledi. Shan’ı eleştirenler arasında diyetisyenler de var. Uzmanlar bir çocuğun, altında yatan herhangi bir sebep ve sağlık sorunu olmadığı halde tek tip beslenmeye maruz bırakılmasının saçma ve sağlıksız olduğunu, ayrıca tahıl ve karbonhidratlar olmadan çocuğun gelişiminin aksayacağını söylüyor.

Siz ne düşünüyorsunuz, sizce de bu beslenme tipi daha mı sağlıklı, yoksa bir çocuk için sağlıksız bir yöntem mi?

 

Kaynak: Daily Mail