Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

1
432
Adet Döneminde Hamile Kalınır mı

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı? Adet döneminin başında hamile kalamayacağınızı mı düşünüyorsunuz? Ancak bu dönemde hamilelik için az da olsa bir şansınız vardır. Hangi dönemlerde hamile kalma riskinizin bulunduğunu öğrenmeniz, ilişkinizi düzenlemeniz açısından oldukça önemlidir. Bu içerikte “Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?” sorunuza cevap bulacaksınız.

Adet döneminde hamile kalınmayacağının düşünülmesinin sebebi, döllenemeyen tüm yumurtalıkların salınımının gerçeklenmesi ve canlı bir yumurtalık olmadığı için sperm tarafından döllenmenin gerçekleşemeyeceğidir. Ancak küçük olmasına rağmen, adet dönemindeyken bile yumurtanın hala canlı olduğunu ve cinsel ilişkide sperm tarafından döllenebileceğini ve hamileliğin oluşabileceğini gösteren bir olasılık var.

Bu çok küçük bir olasılıktır ancak imkansız değil. Adet döneminde adet kanı ile birlikte atılmaya doğru giden tüm yumurtalar cansız ve işlevini yitirmiş değildir. Aralarda küçük bir ihtimal olmasına karşın bazı yumurtalar canlı ve hala döllenebilir özellik taşımaktadır. Bu nedenle bu süreçte korunmadan cinsel birliktelik yaşarsanız, hamile kalma olasılığınız çok küçük olsa da vardır.

Adet Döneminde Hamile Kalmanın Diğer Sebepleri

Erken Ovulasyon

Yumurtalar adet döneminden erken yumurtlayabilir ve hamile kalabilirsiniz. Amerikan Hamilelik Derneği’nin açıklamalarına göre, bir dönem geçirmeden yumurtlamak mümkün. Yumurtlamanın kendisi stres ve hastalık gibi değişikliklerden etkilenebilir. Bu nedenle siz fark etmeseniz bile yumurtlamanız gerçekleşmiş olabilir.

Sperm Yaşamı

Menstrüasyon sırasında gebelik, aynı zamanda vücudunuza girmiş olan spermlerin yaşamına da bağlı olabilir. Vücut içerisinde bir sperm hayal edeceğinizden çok daha uzun süre yaşayabilir, bu süre bazı durumlarda 3-5 gün sürebilir. Çünkü rahim içi nemli ve sıcaktır, yani bir spermin yaşaması için gerekli ortam mevcuttur. Sperm yaşarsa, cinsel ilişkiye girdikten birkaç gün sonra bile yumurta döllenebilir.

28-30 günlük düzenli bir döngüye sahip olsanız, birkaç gün sonra yumurtlamış olsanız bile, sperm hala hayatta olabilir ve yumurtaya nüfuz edebilir ve hamileliğe neden olabilir.  İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri, sperm fallop tüplerinde olursa, cinsel ilişkiden sonra bir hafta kadar geçtikten sonra bile hamile kalabileceğini belirtiyor.

Dolayısıyla, yanlışlıkla hamilelikten kaçınmaya çalışıyorsanız, korunmayı kesmemeniz önemlidir.

Düzensiz Dönemler

Düzensiz adet döneminiz varsa, kesin yumurtlama tarihlerini sabitlemek zorlaşır. Bu, polikistik over sendromu (PCOS), obezite ya da hormonlarınıza karışabilen yeme bozuklukları gibi diğer sorunlardan kaynaklanıyor olabilir.

1 Yorum

  1. Güzel bir makale için çok teşekkür ederim! Ellerimize sağlık! Benim arkadaşımda böyle durum oldu. O her zaman: “Adet dönemindeyim, hamile kalmam” diye düşündü ve iki ay önce hamile oldu) Görülen her kanamanın adet kanaması olmayabileceğini unutmamak gerekiyor. Pek çok kadın iki adet dönemi arasında yumurtlar ve en doğurgan dönem bu dönem.