Ailece Tatil Yapmak Çocukların Uzun Süre Mutlu Olmasını Sağlıyor!

0
1134
ailece tatil

Ailece Tatil Yapmak Çocukların Uzun Süre Mutlu Olmasını Sağlıyor!

Çocukları ile dört günlük bir geziden dönen Holly Actman, evi gören iki çocuğunun morallerinin biraz düştüğünü ve üzgün gözlerle kendisine baktıklarını fark etti. Günlerdir müzikle, kahkahalarla, keşiflerle ve güneşle dolu, eğlence ile geçen zamanlarının bittiğini fark etmek, monoton hayatlarına dönmek onlar için çok üzücüydü ve bu belliydi. Çocukları sürekli “bir daha ki tatile ne kadar zaman kaldı?” soruyordu. 

Uzmanlara göre çocukların bu soruları sorması, yalnızca ailece tatil yaparken yaşadıkları eğlenceli anlar sebebiyle değil, aileleri ile birlikte olmanın ve paylaşmanın tadına varmaları sebebiyle gelişiyor. Uzmanlar yaşanan bu anların, alınan oyuncaklardan, eşyalardan veya kıyafetlerden daha değerli olduğunu ve ebeveynlerin çocukları için ayırdıkları parayı objeler yerine birlikte tatil yapmaya harcamalarının daha faydalı olacağını savunuyor.

ailece tatil

Ve şunu da bilin: “Çocuklarınızla ailece tatil yapmak, beyin gelişimleri için faydalı olabilir.” Çocuk psikoterapisti Dr. Margot Sunderland “Zenginleştirilmiş bir tatil ortamı, sosyal, fiziksel, bilişsel ve duyusal etkileşimin birleşiminde güçlü yeni deneyimler sunuyor” diyor. Düşünün, havuzda birlikte yüzmek, ormanda birlikte yürümek, uzun boylu çayırlara, rüzgarlara dokunmak, kamp ateşinde hikayeler anlatmak, sıcak güneş altında birlikte kumdan kaleler yapmak, ayak parmakları arasında kum hissetmek size bile iyi gelirken çocuğunuza nasıl iyi gelmez ve bu anlar için sabırsızlanmaz!

Aile tatilleri, çocuklar için tam bir mutluluk kaynağıdır. İngiltere’de faaliyet gösteren Aile Tatilleri Derneği tarafından, 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ankete katılan çocukların %49’u hayatlarının en mutlu anılarının aileleri ile birlikte yaptıkları tatillerden olduğunu söyledi. Katılımcılardan yetişkin olanların üçte biri ise hala çocukluk aile tatillerini canlı olarak hatırlayabildiklerini iletti.

Öyleyse, çocuklara 2 gün oynayıp kenara bırakacakları ve bir daha asla hatırlamayacakları yığınla oyuncak almak yerine, bu bütçenizi onlarla birlikte keyifli bir tatil yapmak ve zihinlerinde unutamayacakları özel anılar bırakmak için kullanmak hem siz ebeveynler hem de çocuklarınız için sandığınızdan çok daha faydalı olacaktır.