Ailece Yapabileceğiniz 10 Eğlenceli Aktivite

0
3672

Aile ilişkilerini arttırmak, eğlenceli vakit geçirmek ve ailenin önemini kavramak için birlikte yapacağınız aktiviteler önemli bir yer tutuyor. “Ailemle birlikte ne gibi aktiviteler yapabilirim?” sorusuna cevap arayanlar için 10 eğlenceli aile aktivitesini sizlere sunuyoruz.

 

Ailece Eğlenceli Filmler İzleyin: Çeşitli animasyon ve komedi filmleri ailece hem keyifli vakit geçirmenize hem de film kültürünüzün artmasına yardımcı olur. İzleyeceğiniz filmi hep birlikte seçin ve filmin ardından film üzerine küçük sohbetler yapın.

Müzeleri ve Tarihi Yerleri Ziyaret Edin: Ailece tarihi kültürel miras alanlarına yapacağınız bu etkinlikler ile hem çocuklarınızın Kültür ve tarih hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayabilir hem de yeni yerler keşfederek ufkunun açılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Birlikte Puzzle Yapın: Piyasada çok çeşitli versiyonlarını bulabileceğiniz puzzlelardan edinip ailece yapın. Bu, hem çocuğunuzun hafızasını güçlendirecek hem de birlikte çalışmayı öğrenecektir. Puzzle bittikten sonra çerçeveletip evinize asabilirsiniz.

Children doing puzzle at table

Birlikte Yemek Pişirin: Evde yapacağınız yemekleri ailecek yapın. Ebeveynler kesme, doğrama işlerini yaparken çocuklar karıştırma gibi işlemleri yapabilir. Bu sayede organizasyon bilinci çocuğa aşılanır ve birlikte yapılan yemeğin lezzeti de bir o kadar lezzetli olur.

ailece-yemek-yapmak

Ailece Masa Oyunları Oynayın: Piyasada bulunan çok çeşitli masa oyunlarından birini edinin ve ailece gruplar oluşturarak bu oyunları oynayın. Hem çocuklarınızın yeni bilgiler edinmesine yardımcı olun hem de eğlenceli vakit geçirin.

ailece-oyun-oynamak

Bir Hikaye Yazın: Önce anne, sonra baba, sonra çocuklar… Herkes farklı bir cümle yazsın ve arkadan gelen bu cümleyi devam ettirmeye çalışsın. Sonunda ortaya çıkan hikayeyi okuyun ve eğlenin.

cocuklarla-kitap-okuma-saati

Birlikte Fotoğraflar Çekin: Çocuğunuz fotoğrafçı, siz model olun ve çocuğunuzun fotoğraflarınızı çekmesine izin verin. Bu faaliyeti dışarıda dilediğince fotoğraf çekmesini sağlayarak da gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra bu fotoğraflardan albüm yapın.

Birlikte Bir Çicek veya Fidan Dikin: Aldığınız bir çiçek fidesini veya ortamınız varsa ağaç fidanını hep birlikte ekin. Ektiğiniz çiçeğe veya fidana bir isim verin ve büyümesi için yapılması gerekenleri anlatın.

Hayvan Barınağına Gidin: Çocuğunuza hayvan sevgisi aşılamak için gitmeniz gereken yer bir hayvanat bahçesi yerine bir hayvan barınağı olabilir. Burada evsiz hayvanları sevebilir ve birlikte vakit geçirmenin keyfine varabilir.

Piknik Yapın: Güzel havalarda tercih edeceğiniz bir kır, orman veya piknik alanında keyifli vakit geçirin. Burada hep beraber oyunlar oynayabilir ve birlikteliğin tadını çıkarabilirsiniz.

ailece-piknik