Ailesinin Sağlıklı Beslenme Takıntısı Bebeğin Ölümüne Neden Oldu!

0
323
sağlıklı beslenme

Sağlıklı beslenme elbette önemli ve herkesin dikkat etmesi gereken bir konudur. Ancak bu sağlıklı beslenme mottosunu zaman zaman yanlış anlayan, bunu olmaması gereken şekilde uygulayan bir çok insan var. Bazen bu bilinçsiz uygulama bazı durumlara neden olabiliyor. Ancak bu içerikteki konu hepsinden de farklı! Belçikalı bir çift “sağlıklı beslenme” takıntılarını 7 aylık bebekleri üzerinde de gerçekleştirmeye çalıştı ve bu bilinçsiz davranış bebeklerinin ölümüne neden oldu!

sağlıklı beslenme

Belçika’daki Beveren kentinde doğal bir gıda mağazası açan anne ve baba, yerel medyaya göre, oğulları Lucas’a, yulaf sütü, pirinç sütü, karabuğday sütü, irmik sütü, kinoa sütü yani mağazalarında sattıkları tüm ürünleri içeren alternatif bir diyet yapmaya karar verdi ve bu konuda ısrarcı davrandı. (Doktorlar böyle bir diyetin küçük çocuklar için uygun olmadığını belirtiyor.) Diyet yüzünden ölmeden önce, 7 aylık bir bebeğin beklenen ağırlığının yarısından azı, yani yeni doğan bir bebek için ortalama kilo ağırlığı olan, 4 kilodaydı.

Lucas ne anne sütü, ne hazır bebek mamaları, hiç biri ile beslenemiyordu. Bu nedenle küçük bebeğin sağlık sorunları artmıştı, sürekli kusuyor ve nefes almakta güçlük çekiyordu. Tüm bu sorunlara rağmen ailesi tıbbi yardımı, bebeklerinin durumu en ağır haline gelene kadar almayı reddetti. Lucas ölüp, otopsisi yapıldığında uzmanlar bebeğin midesinin “tamamen boş” olduğunu söyledi.

Belçika’daki savcılar küçük bebeğin ölümünden ailesini sorumlu tuttular. Mahkemede “Aile kendi kendisine bebeğin gluten toleransı ve laktoz alerjisine sahip olduğunu belirlemiş ve hiç bir doktora danışmadan bir bebeğin asla uygulayamayacağı bir diyet uygulamıştır. Lucas bu şikayetle doktora götürülmemiştir. Hiç bir doktor ve çocuk koruma hizmetlerinde Lucas’la ilgili böyle bir dosya yoktur” dendi.

Kendilerini savunmak için konuşan Lucas’ın babası Peter: “Lucas’la doktora hiç gitmedik çünkü onda tuhaf bir durum görmedik” dedi. Annesi Sandrina ise, gözyaşları içinde şunları söyledi: “Bazen hafif bir kilo aldı, bazen biraz kaybetti. Oğlumuzun ölümünü hiç istemedik “dedi. Ailenin avukatı Karine Van Meirvenne ise, ebeveynlerin Lucas’ın yeme problemi olduğunu düşündüğünü ve ona uygun gıdalar vermeye çalıştıklarını savundu.

Lucas’ın ailesine Ölüme sebebiyet verme suçundan 18 ay hapis cezası verilmesi gündeme geldi. Dava henüz sonuçlanmadı.