Anembriyonik (Boş) Gebelik Hakkında

0
630

Anembriyonik gebelik olarak da bilinen boş gebelik, çok fazla bilinmemesine rağmen düşünülenden daha fazla  meydana gelebilir. Hamilelik kesesini meydana getiren zar ve plasenta oluşurken, bu yapıların içerisinde  bebek bulunmaz. Fakat hamileliğin gelişim sürecinde görülen hamilelik belirtileri ve hissi devam eder. Bu belirtiler, adet gecikmesi veya hamilelik testinin pozitif olmasıdır durumlarıdır. Bir takım hamileliklerin erken dönemlerinde, ilk hamilelik bulgularından sonra kramp veya damlama şeklinde kanama ile karşılaşılabilir. Daha sonra vücut, hamileliği sonlandırarak dışarı atar. Biz bunu normal adet kanamasından daha çok meydana gelen kanama şeklinde görebiliriz. Bazı  hamileliklerde ise, her şey normal gibi görülür, kanda hamilelik hormonu artmaya devam eder ve plasenta büyür. Embriyonun abdominal (karından yapılan) ultrason takriben 6 haftalıkken, vajinal ultrason ise takriben 5.5 haftalıkken görülememesi durumunda boş gebelik düşünülür. Ancak gebelik haftası değerlendirmesi yapılırken son adet tarihi baz alındığında oluşabilecek hatalar nedeniyle (geç yumurtlama gibi), haftaya bağlı yorum çok dikkatli yapılmalıdır. Daha çok 8. haftada yapılan ultrason esnasında embriyo ve kalp atımları görülmesi gerekirken hamilelik kesesinin boş olduğu fark edilir ve  tanı konur.

Boş Gebelik Neden olur?

İlk 12 haftada gerçekleşen düşüklerin yaklaşık %50 si, boş gebelik nedeniyle gerçekleşir. Bu durumun nedeni de, görülen kromozomal anomalilerdir. Vakaların büyük bir kısmında, sağlıklı bebeğin sağlıklı bir gelişiminin olamayacağı ve hamileliğin sonlanması gereken durumlarda vücut anormal kromozomları teşhis eder. Boş gebelik genellikle yanlış hücre bölünmesinden, kaliteli olmayan sperm veya yumurtadan kaynaklanmaktadır. Her yaş grubunda boş hamilelik kesesinin görülebilir fakat anne ve baba adayının yaşlarının fazla olması da risk faktörünü arttırmaktadır.

Boş Gebeliğin Tedavisi Nasıl Olur?

Rahim ağzının genişletilip hamilelik ürününün, rahmin dışına alınması işlemi olan dilatasyon ve kürtajın yapılması gerçekleştirilebilir. Toplanan materyaller, patoloji laboratuvarına yollanarak, inceleme altına alınır. Misoprostol gibi ilaçların kullanılıp kürtaj yaptırılması, bir başka opsiyon olabilir .Ancak ilaç ile yapılan müdahale bazı durumlarda bir kaç gün sürebilir. Bu ilaçlar aynı zamanda daha fazla kanama ve yan etkilere de sebebiyet vermektedir. Her iki tedavi yöntemi de, anne için ağrılı olabilir. Ağrı kesici ilaçların kullanılması ile ağrının biraz da olsa kontrol altına alınması sağlanabilir. Ancak ultrason muayenesinde, hamilelik kesesinde bozulma, hastada vajinal kanama görülmesi durumunda kendiliğinden düşme ihtimali daha yüksek olduğundan dolayı, kürtaj yapılmadan takip altına alınabilir. Ancak birden çok hamilelik kaybı olup, genetik araştırma yapılmasının planlanması halinde veya vücut kendi kendine atamıyor ise, o zaman kürtaj ilk tercih olmalıdır. Bir düşük veya kürtaj yaşadıktan sonra, ortalama 1 veya 1.5 ayın ardından tekrar adet kanaması olur. Daha çok bir düşük yaşadıktan sonra, yeni bir hamilelik planlaması yapmak ve korunmayı kesmek için 1 veya 3 defa düzenli adet kanamasını geçirmekte yarar bulunmaktadır. Bu adet kanamasından sonraki tekrar eden süreçten itibaren, yeniden hamile kalınması için herhangi bir sakıncanın bulunmaz. 

Boş Gebeliğin Tekrarlanma Riski Var mıdır ?

Boş gebelik genelde tekrar eden kromozomal bir anomali durumu değildir. Ancak çok nadir bazı insanlarda tekrar edebilir.  Tekrarlayan boş gebeliklerde IVF( tüp bebek) bir şans olabilir. Eğer ikiden fazla düşük gerçekleşmediyse özel kan ve genetik tahlilleri yaptırmaya ihtiyaç duyulmaz.

Bir önceki yazımızı okudunuz mu ? ” Hamile egzersizi ” Hamilelerin egzersizleri hakkında önemli bilgilere yer verdik