Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS)’i Önleyin!

0
562
ani bebek ölümü

SIDS yani ani bebek ölümü sendromu, herhangi bir sağlık problemi bulunmayan bebeğin sebebi belirlenemeyen bir şekilde,  aniden ölmesi durumudur. genellikle uyku sırasında gerçekleştiği için “beşik ölümü” ismi de verilir. Bu sendrom genellikle ilk bir ayını doldurmuş bebeklerde görülüyor ve ölümün ardından otopsi yapılmadığı takdirde ölüm nedeni açıklanamıyor.

Ani bebek ölümü sendromu sebepleri net olarak belirlenemiyor olsa da, konu ile ilgili ortak görüş uyku ve uyku sırasındaki nefes alma problemlerine bağlı olarak geliştiği doğrultusunda. Erken doğum, doğum öncesi alkol veya uyuşturucuya maruz kalma, doğumdan önce veya doğumdan sonra sigara içilmesine maruz kalma gibi nedenler de ani ölümleri tetikliyor.(Fetal alkol sendromu nedir?” isimli yazımızı okudunuz mu?) Bu nedenle ebeveynlerin bebeklerinin uykusunu düzenlemesi ve kontrol altında tutması oldukça önemlidir. Bu içerikte bebeğinizi ani bebek ölümü sendromuna karşı koruma altına almak için uykusu sırasında yapılması gerekenlerden bahsedeceğiz.

ani bebek ölümü

Oda Paylaşımı

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeklerin ilk doğum gününden, ilk altı aylık dönemine kadar ebeveynlerinin odasında kalmalarının faydalı olacağını söylüyor. Yeni istatistikler, oda paylaşımının SIDS riskini % 50 azaltabileceğini kanıtladı. Bebeğinizin yanınızda olması, ona göz kulak olmanızı kolaylaştırır, ayrıca onu rahatlatmak ve beslemek daha kolaydır. Ancak bebeğin kendi alanı olmalı, yani beşik içerisinde yatmalıdır. Bebeğin ebeveynleri ile yatması doğru değildir. Bu, çocuğun solunumunun kesilme riskini arttırır.

 

ani bebek ölümü

Güvenli Yatak

Bebeğiniz beşikte yatarken her şeyden uzak durmalıdır. Yastıklar, yorgan, battaniye, oyuncak, telsiz gibi ürünler erişilebilir oyuncaklar anlamına gelir. Yatağın sağlam olduğundan emin olun ve her zaman sıkıca monte edilmiş bir döşek kullanın. Yumuşak yatakları tercih etmeyin, bunlar çocuğunuzun hava yollarını tıkayabilir.

 

 

ani bebek ölümü

Sadelik İyidir

Dergilerde, televizyonda yatağı peluş ve sevimli hayvanlarla ve diğer oyuncaklarla doldurulmuş yataklar görebilir ve bunlara özenebilirsiniz. Sevimli gözükebilirler, fakat küçükler için güvenli değiller. Bu oyuncaklar bebeğin alanını daraltır, nefes alması ve huzurla uyuması için çok kısıtlı alan sağlarlar.

 

 

ani bebek ölümü

Güvenli Uyku Pozisyonu

Bebeğinizin yatağına yüz üstü bir şekilde yatmasına asla izin vermeyin. Bu nefesinin kesilmesine ve boğulmasına neden olur. Bebeğiniz uykusunda dönüyorsa da siz onu düzeltin. Yüz üstü dönmesini engellemek için sırtına battaniye veya bir yastıkla destek yapabilirsiniz.

 

 

 

ani bebek ölümü

Giyim

Bebeğiniz uyurken tek parçalı kıyafetler veya uyku tulumu en iyi seçimdir. Mevsime bağlı olarak, hafif veya kalın olabilir. En iyisi bir battaniye kullanmaktır.

 

 

 

 

ani bebek ölümü

Emzirme ve Emzikler

SIDS’i önlemeye yardımcı olmanın en güçlü yollarından biri bebeğinizi emzirmektir. Çalışmalar, emzirilen bebeklerin ani ölüm riskinin düşük olduğunu göstermektedir. Yoruldunuz ve kendiniz uykuya dalma tehlikesi altında iseniz, bir sandalyede veya bir kanepede otururken emzirmeyin.

Emzikler de SIDS için tehlike oluşturur. Emziği boynuna asmayın veya uyurken elbiselerine takmayın. Ve uykuya dalınca ağzına geri koymaya gerek yoktur.

 

ani bebek ölümü

Tüm Bakıcılarını Bilgilendirin

Bebeğinize bakım sağlayan bakıcı veya aile üyelerinizi bu konu ile ilgili olarak muhakkak bilgilendirin. Dadılar, bebek bakıcıları, dedesi ve bebeği seven diğer arkadaşları ve akrabaları uyku kuralları hakkında bilgilendirin ve uyduklarına emin olun.