“Anne Gibi” Görünmediğini Söyleyenlere En Güzel Cevabı Veren Anne

0
843
anne gibi

Anne Gibi” Görünmediğini Söyleyenlere En Güzel Cevabı Veren Anne! Annelik oldukça zor, keyifli, güzel, duygusal yani içerisinde çeşit çeşit duyguyu barındıran bir olgudur. Her anne çocuğu için en iyisini ister, en güzelini yapmaya çalışır ve hepsinin de çocuk yetiştirme konusunda kendi yöntemleri vardır. Ancak annelik, bir kalıba sığdırılamaz ve yorumlanamaz. Bir kadını anneliği ile eleştiremeyiz. Ancak kendi kalıplarına sığmadığı, kendi algılarına uymadığı için başkaları tarafından eleştirilen, çocuklarının rahat davranmasına, saçlarına küçük bir tutam boya yapılmasına izin verdiği için yargılanan anneler var. Bu annelerden birisi de Gylisa Jayne!

anne gibi

Bir blog yazarı olan Gylisa Jayne, yakın zamanda blogundan “anne gibi” görünmediğine dair bir yorum ve eleştiri aldı. Gylisa’nın renkli saçları, dövmeleri ve piercingleri olduğu için bu şekilde eleştirildiği açıktı. Gylisa, önce bu yorumlara kulak asmadı, ancak yorumlar çoğalmaya başlayınca, sosyal medya üzerinden bir cevap vermeye karar verdi. Gylisa’nın cevabı, anneliğin kalıplara sığdırılmayacağı ve anneliğin hayattan vazgeçmiş görüntüsü taşımak olmadığının en güzel yanıtlarından biri oldu.

İşte Gylisa’nın “anne gibi” görünmediği yorumuna cevabı;

“Herkesin kafasında şöyle bir algı var; bir anne, belirli bir standardı yaşamak zorundadır ve sadece çocuğuyla ilgilenmelidir. Anneler de bu görevlerini yerine getirmek için kendilerini her yönüyle feda etme gereği duyuyorlar, onlar için bir kahve molası, alışveriş gezisi ya da birkaç haftada bir manikür yaptırmak çocuğa ihanet gibi görünüyor. Anneler dövmeli, renkli saçlı veya piercingli olamaz. Daha önce eğlenceli ve renkli bir yaşamı olan kadın anne olamaz. Bu kalıplar yüzünden birçok kadın doğumdan sonra kendi kimliğinden vazgeçiyor.

anne gibi

Eğer önceden hayatı deneyimleyememişsek, çocuklarımızı nasıl yetiştirebiliriz? Kendi geçmişimde doğruyu yanlışı yaşamadan, benzer zamanlarda yeni bir insana nasıl rehberlik edebilirim? Annelik, dış görünüş ile sınıflandırılacak bir olgu değil, her annenin hayatı, masalları ve renkli geçmişi vardır. Her anne farklı çevreden, farklı yaşantıdan, farklı zorluklardan gelmiştir ve her anne aynı şekilde görünmek zorunda değildir. İnsanların standartlarına uygun bir anne olmayabilir, annelerin nasıl olması gerektiğine dair beklentilerini karşılamayabilirim, ancak kızımı gördükçe doğru yolda gittiğime emin oluyorum!”