Anne Olmak İçin En Doğru Yaş Nedir?

1
381
anne olmak için en doğru yaş

Hamile kalmak için sizce en doğru yaş nedir? Cevap, Güney Kaliforniya Üniversitesi’ndeki akademik çalışma ile ortaya çıktı.

Çalışmayla ilgili detaylardan bahsetmeden önce ülkemizdeki ve Avrupa’daki doğurganlık ve evlilik yaşlarıyla ilgili istatistiklerden bahsedersek eğer geçtiğimiz yıl Türkiye’de, 15-49 yaş grubundaki bir kadının doğurduğu ortalama bebek sayısı 2.14 olarak belirlendi. Doğurganlığın en fazla olduğu iller ise 4.38 ile Şanlıurfa ilk sırada yer alıyorken, 3.80 ile Ağrı ve 3.55 ile Siirt takip ediyor. Toplam doğurganlık hızı en düşük iller ise 1,53 ile Edirne ve Çanakkale, 1,54 ile Kırklareli ve 1,55 ile Eskişehir olarak sıralandı.

Çocuk yaşta anne olmak ile ilgili istatistiklerinde ise neyse ki düşüş var. 15-19 yaş aralığında kişi başına düşen canlı doğan bebek sayısı 2010 yılında 1000/34 iken,2015 yılında ise 1000/25 ‘e gerilemiş. Umuyoruz ki bu düşüş devam edecek.

Türkiye’de kadınlar ortalama 25 yaşındayken ilk kez anne olduklarını görüyoruz. 2015 yılında doğurganlığın en yüksek olduğu yaş grubu 25-29 yaş aralığı; kadınların ilk doğumunu yaptığı yaş ortalaması ise 25.2.

Peki ya Avrupa’da bu durum nasıl ?

Bu noktada Avrupa’nın yaş ortalaması Türkiye’ye göre epey yüksek.  Anne olmak için Avrupa’da kadınlar  ortalama 28.8  yaşını bekliyorlar. Bu konuda neredeyse 4 yıl daha fazla süre tanıyorlar kendilerine.

Avrupa’daki ülkeler arasında en yüksek ortalama 30.7 ile İtalya’da. 30.6 ile İspanya İtalya’yı takip ediyor. 30.2 ortalama ile Lüksemburg da 3. sırada yer alıyor. Avrupa’daki en düşük ilk kez annelik yaşı ortalaması 25.8 ile Bulgaristan’a ait. Yani Avrupa’nın en düşük ortalaması bile Türkiye’den yüksek.

Peki kim doğru yapıyor?

Hamileliğin yaş arttıkça daha riskli bir hal aldığı bilinen bir gerçek fakat 20”li yaşlarla 30’lu yaşlar arasında anneye bebek sağlığı açısından çok büyük bir risk farkı olmuyor. Tabi işin fiziksel boyutu kadar birde psikolojik boyutu bulunmakta ve bebeğin ilk eğitimini anneden aldığını düşünürsek annenin psikolojisi oldukça önemli! Ve anne olmak isteyen kadınların bu konuya olabildiğince dikkat etmesi gerekiyor.

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan güncel araştırmada tam da bu noktaya odaklanmış. Asistan Profesör Roksana Karim başkanlığında yürütülen Kasım 2016 tarihli araştırmada; bir kadının psikolojik olarak hazır olması için en uygun yaş 35 olarak belirlendi. Annelik için gerekli olan kavrama-problem çözme-sözel beceri, bu üç yetenek 830 postmenopozal kadın üzerinde yapılan araştırmada; ilk doğumlarını 15-24 yaş aralığında yapan kadınlar düşük not alırken, bu yetenekler 24 yaşından sonra anne olan kadınlarda daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Bu sonuçların nedeni henüz tam olarak belirlenmese de ;araştırma ekibi hamilelik sırasında hormonların artması,yaş arttıkça hormonların beyin fonksiyonlarına daha iyi etki ettiği olasılığı üzerinde duruyor. Tabii hormonlar da olsa, bizce yıllar içinde gelen olgunlukta unutulmamalı.

1 YORUM