Anne Olunca Tanıştığım Mucize: Anne Sütü!

0
506
anne sütü

10 ay önce, kızımı doğurmadan önce anne sütüne dair tek bildiğim şey, bebeğin karnı doysun diye memeden salgılanan bir sıvı olduğuydu. Doğum yaklaştıkça yaptığım araştırmalarla, iyi bir anne olmak için emzirmem gerektiğini anladım. Ancak daha sonra fark ettim ki, emzirmek ve anne sütü iyi bir anne olmaktan çok daha fazlasıymış. Anne sütü, bir gıdadan çok daha fazlasıydı!

anne sütü

Bebeğimi 6 ay boyunca emzirmeliydim, çünkü anne sütünün bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve besin maddelerini karşıladığını, bebeğin hastalıklarla mücadele etmesini sağladığını öğrendim. Ve bunu bebeğin özel ihtiyaçlarına göre içeriğini değiştirerek yaptığını öğrendiğimde ise anne sütüne hayran olmaya başlamıştım.

Çalışan bir anne olduğum için ve iş için haftada bir kaç akşam yemeklere çıktığım için sütümü pompalayıp, gereken vakitlerde bebeğine vermesi için bakıcıya bırakıyorum. Bu işlemi ise genelde geceleri yapıyorum. Anne sütüne dair mucizevi bilgileri edindikçe, göğüslerimden salgılanan bu sıvı, beni rahatlatmaya başladı. Çünkü emzirdiğim sürece bebeğimin hiçbir şeyden eksik kalmadan büyüdüğünü biliyordum.

Ben şanslıyım, çünkü emzirebiliyorum, bedenim elveriyor ve sütümün azalmaması için elimden geleni yapıyorum. Bebeğim doğmadan önce anne sütünün sınırsız bir kaynak olduğunu, herhangi bir şeyden etkilenmeden gürül gürül akan bir nehir gibi olduğunu düşünüyordum. Halbuki durum düşündüğümün tam tersiydi! Eğer emzirmeyi aksatırsam, bebeğime mama verirsem veya sütüm az olduğu için emzirmekten vazgeçip, bebeğime mama takviyesi yaparsam, sütümün gelmeyeceğini bilmiyordum. Bazı anneler de benim gibi bilgisizliğinden dolayı veya maddi elverişsizliklere bağlı olarak çalışmak zorunda kaldığından bebeklerine gereken süt takviyesini yapamıyor. Nacizane fikrim ise, herkes tarafından bilinen ve teşvik edilen 6 aylık emzirme süresi için, çalışan kadınlara 6 ay izin verilmesidir!

 

anne sütü

Emzirme, anne ve bebek arasındaki yoğun sevgi ilişkisinin ilk ve en büyük adımı olduğunu, bebeğimi memeden kesmeye çalışırken fark ettim. Ten tene temas ile kurmak için uzun süre uğraştığım bu bağı, bebeğimi memeden kesmeye çalışırken çok çok zorlanarak kopardım. Bebeğim asla bırakmak istemiyor gibiydi, bu bir alışkanlıktı evet, ama aynı zamanda benimleyken hissettiği güven duygusuyla da alakalıydı. Bebeğim şimdi ek gıdalara geçti ancak hala huzursuzlandığı veya üzüldüğü zamanlarda emzirme pozisyonunda kucağıma yatarak sakinleşmeye çalıştığını fark ettim.

Kızım memeden ayrıldığı andan itibaren, bunun ömür boyu süren bir ayrılma süreci olacağını anlamıştım. Ama o anda, onu kendime daha yaklaştırdım. Sanki bedenimin onun için fısıldadığını duymuşum gibi eğildi ve her kötü anında ve anımda kendini göğsüme yasladı…

Bu mucizeyi yalnızca anne olan bilir!