Anne Sütü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

0
709

Anne Sütü İle İlgili Bilinmesi Gereken Bilgiler

Anne sütü bebek sağlığı için en önemli besin kaynağıdır. Özellikle hastalıklardan koruma ve bebek gelişimi için en büyük katkıyı sağlayan anne sütünün, ilk altı ay tek başına bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını karşıladığı biliniyor. Tüm bunların yanı sıra anne sütünün daha hem bebek için hem de anne için daha birçok faydası var.

  • Pnömoni (zaatüre), grip ve diğer virüs kaynaklı hastalıkların riski emzirme ile azalır. Özellikle bebeğin ishal olduğu durumlarda ishalin hafiflemesine yardımcıdır ve ishal ile vücuttan atılan sıvı ve minerallerin dengelenmesini sağlar.
  • Bebeğin mümkün olduğunca çok emmesi, ileride görülebilecek diyabet, çölyak ve bağırsak hastalıkları riskinin en aza indirilmesine yardımcı olur.
  • Bebeğin kemik gelişimine yardımcı olur. Emme döneminde yeterli sütü alan bebeklerin kemikleri daha kuvvetli olacaktır. Özellikle kemik gelişiminin yoğun olarak yaşandığı ilk altı ayda emzirmenin en yoğun seviyede yapılması gereklidir.
  • SIDS (bebeklerde ani ölüm) riskini düşürür. Özellikle prematüre bebeklerde ve ilk bir ayda görülen SIDS riskinin en büyük düşmanı anne sütüdür.
  • Kanser riskine karşı koruyucudur. Vücuda sağladığı antikorlar sayesinde olası bir durumda bebeklerde görülen kanser hücreleri ile mücadele eder.
  • Annenin doğum sonrası kilolarını vermesine yardımcı olur. Anne sütü 30 gram başına 20 kalori içerir. Bu da sadece emzirerek annenin günlük yaklaşık 500 kalori vermesini sağlar.
  • Doğumdan sonra anne rahminin eski haline daha çabuk dönmesine yardımcı olur ve rahim kasılmalarını engeller.

Bu çok çeşitli faydaları görülen anne sütünü bebeğinize sık sık vermemek için hiçbir nedeniniz yok! Anne sütü bebek için en doğru besindir, her zaman kullanmaya hazır ve her zaman doğru ısıdadır. Sizler de bebeğinizi en üst seviyede korumak ve doğum sonrası görülen semptomlardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak istiyorsanız ilk altı ay bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin.