Anne Sütü Nasıl Sağılır ve Saklanır?

0
1188
anne sütü nasıl sağılır

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

Anne sütü nasıl sağılır? Doğru şekilde saklama nasıl olmalı ve dondurduktan sonra nasıl çözdürülür?

Eğer bir süre bebeğinizi emziremeyecekseniz veya bebeğiniz hasta olduğu zamanlarda ya da prematüre doğduğu zaman da bebeğinizi emzirmede sorun yaşayabilirsiniz. Böyle zamanlarda sütünüzü sağıp, sonrasında bebeğinize biberonla yardımıyla verebilirsiniz.

Tüm anneler bebeklerinin sağlıklı bir şekilde büyütmek ister. Bebeklerin doğum sonrası yeterli ve dengeli beslenmesini anne sütü ile sağlayabilirsiniz. Özellikle bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemek çok önemlidir. Bu yüzden emziremeyeceğiniz zamanlarda sütünüzü sağmanız çok önemlidir. Ayrıca bebeğinizi daha sık emzirmeniz süt üretiminizin azalmamasını sağlar. Emziremediğiniz zamanlar için sütünüzü sağmanız süt üretiminize yardımcı olur.

Peki anne sütü nasıl sağılır?

anne sütü nasıl sağılırAnne sütünü 2 farklı yöntemle sağabilirsiniz. Bunu elle veya göğüs pompası yardımıyla yapabilirsiniz. Göğüs pompaları 2 farklı şekilde olabilmektedir.Bunların elektrikli veya manüel olarak kullanabileceğiniz türü vardır. Sütünüzü sağdığınız pompanın ve sütünüzü saklamak için kullandığınız süt poşeti,kabının veya biberonların temiz olmalı. Bunları iyi sterilize ettiğinizden emin olmalısınız.

Anne sütünü elle sağmak pompayla sağmaktan daha kolay olabilir. İlk bir kaç günde bunu deneyimleyerek karar verebilirsiniz. Elle sağmayı da tercih etseniz evde bir pompa bulundurmanız işinize yarayabilir.

Elle süt sağmak için,

Öncelikle sağmaya başlamadan önce ellerinizi ve göğsünüzü iyice temizleyin ardından göğüslerinize masaj yapmaya başlayın. Yapılan masaj süt üretimini artırmaya yardımcı olacaktır.

Göğüslerinizin areola bölgesinin başlangıcından tutarak göğüslerinizi öne doğru hafifçe çekerek ve baskı yaparak sıkma işlemini yapın. Göğsünüzü baş parmağınız üst kısımda diğer parmaklarınız ise alt kısımda olacak şekilde tutun. Bu esnada parmaklarınız C biçiminde olmalıdır. Direkt meme uçlarınızı sıkarak sütünüzü sağmaya çalışmayın. Bu şekilde tekrarlı ve ritimli hareketlerle sütünüzü elle sağabilirsiniz.

Sütünüzü sağmaya başladığınız ilk başlarda sütünüz birkaç damla gelebilir. Fakat sağma hareketini tekrarlayarak yaptığınızda sütünüz daha iyi gelecektir. Sütünüzün gelmediği durumlarda, bir önceki tuttuğunuz yerden tutarak aynı işlemi tekrarlamayın. Parmaklarınızı farklı bir yerden tutarak tekrar deneyin.

 

Anne sütü nasıl saklanır?

anne sütü nasıl sağılır

Sağdığınız sütü temiz ve sterilli bir kapta, buzdolabında 4 derece veya daha düşük ısıda en fazla 5 gün saklayabilirsiniz. En fazla 6 ay kadar da -18—20 derecede derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Süt pompası kullanacağınız zaman kullanmadan öncesinde ve sonrasında mutlaka temizlemelisiniz. Dondurucudan çıkardığınız sütü ılık bir suyun içinde veya oda sıcaklığında bekleterek çözdükten sonra bebeğinize verebilirsiniz.