Anne Sütü Nedir? Anne Sütünün Önemi Nedir?

0
341
Anne Sütü Nedir? Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne Sütü Nedir ? Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne Sütü ve Anne Sütünün Önemi Nedir?

Anne sütü insanın dişisi tarafından üretilen ve yeni doğan bebeklerin beslenmesinde kullanılan süttür. Bebeklerin özellikle ilk 6 aylık süreçte yalnızca anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Altı aydan sonra da ek gıdalarla desteklenerek, bebeğe 2 yaşına kadar anne sütü verilmeye devam edilebilir. Anne sütünün önemi; yeterli süre anne sütüyle beslenen bebekler enfeksiyonlara karşı daha dirençli olurlar. Ayrıca diyabet, obezite ve astım da dahil olmak üzere daha sonraki dönemlerde oluşabilecek sağlık sorunlarını azaltabilir .

Anne Sütü Nasıl Üretilir?

İlk süt bakteri, virüs ve toksinlere karşı uzun süre koruma sağlayan antikorlar ile zengindir. tüm sindirim sistemini kaplar. Bu sayede bebeğin sindirim fonksiyonları tam olarak çalışana dek laksatif etki gösterir, bebeğin dışkı atılımını kolaylaştırır ve bilirubin( kırmızı kan hücrelerinin yıkımları sonucu oluşan bir atık ürün) yapımını engeller.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne Sütünün Özellikleri Nelerdir?

anne sütünün önemiAnne sütünün faydaları hem anne hem bebek açısından çok fazladır. Anne sütünün içeriğini oluşturan bileşenleri bebeğinizi enfeksiyona ve hastalığa karşı korur. Anne sütü; proteinlerin, yağların, vitaminlerin ve karbonhidratların mükemmel kombinasyonuna sahiptir. Lökositler sadece anne sütünde bulunan canlı hücrelerdir ve vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı olurlar.Anne sütüne ait proteinler diğer kaynaklardan veya inek sütünden daha kolay sindirilirler. Anne sütünün içindeki kalsiyum ve demir de daha kolay emilir.  Her bebeğin annesinin sütü o bebeğe özel bir içeriğe sahiptir ve o bebeğe özel salgılanır.

Ayrıca anne sütünün özellikleri arasında anne açısından da faydaları bulunmaktadır. Emziren anneler, doğumdan sonra rahim kanamaları ve rahmin toparlanma süreci daha kısa sürmesine yardımcı olur. Emzirmek göğüs ve yumurtalık kanseri riskini azaltabilir ve aynı zamanda annelerin bebekleri ile bağ kurmaları için mükemmel bir yoldur.

Anne sütüne eş başka bir gıda, mama Bebeğinizin sağlığı için daha iyi bir şey yoktur. Anne sütünü ideal kılan ve besinsel içeriğinde yer alan; vitaminler, mineraller,bir çok sindirim enzimleri ve bebeği hastalıklardan koruyan antikorlar yer alır.

Anne Sütünün İçeriği Nelerden Oluşur?

Bebeğinize sağladığınız bu faydalı anne sütünün içeriğini oluşturan bileşen ve besin maddeleri;

Proteinler:

İnsan sütü iki tür protein içerir: peynir altı suyu ve kazein . Yaklaşık% 60’ı peynir altı suyu, % 40’ı ise kazeindir. Proteinlerin bu dengesi hızlı ve kolay sindirimin gerçekleşmesini sağlar. içerisinde yer alan lizozim enzimleri sağlıklı bağırsak florasının gelişimini oluşmasına yardımcı olur ve anti-inflamatuar fonksiyonlara sahiptir. Bebeğin bağışıklık sisteminin bakteri ve viral enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlar.

Yağlar:

Anne sütü içeriğinde bebeğinizin sağlığı için gerekli olan yağları da içerir. Yağda çözünen vitaminlerin emilmesi için beyin gelişimi gereklidir ve birincil bir kalori kaynağıdır. Uzun zincirli yağ asitleri beyin, retina ve sinir sistemi gelişimini destekler.

Vitaminler:

Anne sütünün içindeki vitamin miktar ve çeşitleri annenin vitamin alımı ile doğrudan ilgilidir. Bu yüzden hamilelik sırasındaki doğru beslenme çok önemlidir. A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminler, bebeğin sağlığı için hayati öneme sahiptir. Ayrıca C vitamini, riboflavin, niasin ve panthothenic asit gibi suda çözünür vitaminler de çok önemlidir.

Karbonhidratlar:

Laktoz, insan sütünün içinde bulunan birincil karbonhidrattır. Anne sütünün sağladığı toplam kalorinin yaklaşık% 40’ını oluşturur. Laktoz, midede sağlıksız bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olur ve bu da kalsiyum, fosfor ve magnezyum emilimini artırır. Hastalıkla savaşmaya yardımcı olur ve midede sağlıklı bakterilerin gelişimini teşvik eder.