Anne Sütünden Ek Gıdaya Geçiş! Bir Bebek Ne Kadar Yemeli?

0
265

Bebekler en az 5 ayını doldurduktan sonra ufak ufak ek gıdaya geçiş sürecine adapte edilmeye başlanır. Bu süreç içerisinde anne sütü veya bazı zorunlu durumlarda formül kullanımı devam etse de bir süre sonra yalnızca ek gıda kullanımı söz konusudur. Peki bu ek gıdaya geçiş sürecinde bebekler ne kadar yemek yemeli, bebekler ne kadar yemekle doyar?

6-8 Ay

Aslında bu dönem, bebeklere anne sütü veya formül hariç diğer besinlerin tanıtımının yapıldığı dönemdir. Bu dönemde bebeğin beslenmesi ağırlıkla süt ile olabilir ancak gün içerisinde bir veya iki kez ona tanıması için başka gıdalar verin. Bu gıdalar dilimlenmiş meyveler, alerjik reaksiyona sebep olmayacak malzemelerden hazırlanmış basit çorba veya muhallebiler olabilir. Bebeğiniz verdiğiniz bu yeni gıdaları yemeyi reddederse bu sevmediği anlamına gelmez, yalnızca alışması için zamana ihtiyacı vardır.

 

9 – 11 Ay

9 ila 11 ay boyunca, bebeğinizin alacağı kalorilerin yaklaşık yarısı anne sütü veya formülünden, diğer yarısı ise ek gıdalardan gelmelidir. Sebze ve meyve püreleri, ezilmiş yaban mersini, buğulanmış brokoli çiçekleri, kıyılmış tavuk ve yumuşak makarna gibi parmak gıdalar bu dönemdeki bebekler için ideal ek gıdalardır. Bu yaştaki bebekler maceracı bir damak eğilimi gösterirler, yeni tatlar almaya hazırdırlar. Eğer yeni gıdalardan daha fazla istiyorsa ona biraz daha verebilirsiniz ancak yemek istemezse onu yemesi yönünde asla zorlamayın.

12 Ay

İlk doğum gününden sonra, bebeğinizin tükettiği kalorilerin çoğunun masa yemeklerinden gelmesi gerekir. Artık süt alımı sadece kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak içindir ve yemeklerle ya da aperitiflerle servis edilmelidir. Artık daha fazla su içebilirler. Ayrıca onlara oldukça faydası dokunacak ev yapımı meyve sularını da servis etmeye başlayabilirsiniz.