Anne Sütünü Arttıracak 6 Doğal Yol

0
240

Anne sütü, bebeğinin yaşamının en az 6 ayı boyunca ona verebileceğiniz en iyi besindir, çünkü bebeğinize en iyi faydayı gösterecek besindir. Tüm beslenme ihtiyaçlarını karşılar, enfeksiyona karşı savunmaya yardımcı antikorlar sağlar, alerji, astım ve obeziteye karşı korur. Emzirme, aynı zamanda, bir annenin gebelik kilosunu daha hızlı vermesine ve meme kanseri veya yumurtalık kanserine karşı korunmasına yardımcı olur.

Ancak bazı kadınların süt üretimi ile ilgili sorunları olabilir. Bu durumun en önemli nedenleri arasında annenin yetersiz gıda ve sıvı alımı, yorgunluk, yüksek stres seviyeleri, bebeği sütü yetmediği için emzirmekten kesmesi, çok az veya uzun aralıklarla emzirmesi vardır. Ancak süt üretimini arttırmak için 6 püf nokta mevcuttur. İşte bu küçük ipuçları;

  • Günde yaklaşık 2500 kalori hedeflediğiniz, sağlıklı ve doğru besinlerin olduğu bir beslenme tipini benimseyin. Beslenmeniz meyve ve sebze ağırlıklı, protein ve doğru karbonhidratların olduğu bir düzende olmalı. Yulaf tüketimi süt üretimine olumlu etki yapar.
  • Su içmeyi asla unutmayın. Şunu bilin ki, susuz kalan bir vücutta süt üretiminin yeterli düzeyde olması beklenemez. Gün boyunca en az 4 litre su tüketin.
  • Bebeğinizin uykusunu düzene sokmaya çalışın. Bebeğinizin düzenli uyuması, sizin de daha fazla uyku çekmenize ve daha az yorulmanıza yardımcı olur. Uykusuzluk sütünüzün verimini etkiler.
  • Nefes alma egzersizleri yapın. Düzensiz aldığınız nefes, emzirme sırasında bebeğinizi tedirgin eder ve emmeyi reddedebilir. Bebek sık emmez ise sütünüz azalır.
  • Sütünüz az olsa veya gelmiyor olsa bile, bebeğinizi sık sık emzirmeye devam edin. Emzirme faaliyeti, memenizdeki süt kanallarının gelişmesine ve açılmasına yardımcı olacaktır. Bebeğiniz emme faaliyetini gösterdiğinde süt artışında gözle görülür fark olacaktır. Sütüm gelmiyor diye emzirmekten vazgeçmeyin.
  • Stresten mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışın. Sinir, stres ve çeşitli olumsuz düşünceler süt üretiminizi olumsuz etkiler.