Anne Sütünü Arttıran 6 Besin

0
272
anne sütünü arttıran yiyecekler

Annelerin sütünün bebeğe yetmemesi çok sık rastlanan bir durum değildir. Ancak bazen anneler, sütlerinin bebeklerine yetmeyeceği düşüncesine kapılarak sütlerini arttırmak ve bebekleri için yeterli besini sağlamak isterler. Halk arasında da süt arttırıcı olarak bilinen birçok tarif ve besin bulunmaktadır ve yeni annelere önlem olarak bu besinlerden hemen takviye yapılır. Bu yazıda da annelerde süt üretimini arttıran ve bebeğe faydası olan 6 besini göreceğiz.

1.Ceviz, badem ve fındık yağları: Ceviz, badem ve fındığın içerisinde bulunan oldukça faydalı yağlarla he anne sütünün kalitesini arttırıyor, hem de bu yemişlerin içerisinde bulunan bazı aminoasitler süt oluşumu için gerekli olan seratoninin yapısına katılarak, süt oluşumunun artmasına yardımcı oluyor.

ceviz

2.Yulaf: Demir eksikliği olan annelerin sütünün daha az geldiği herkesçe bilinir. Ancak yulafın demir eksikliği ve süt üretimine olan faydaları bilinmez. Evet, yulaf iyi bir demir kaynağıdır ve rahatlatıcı etkisi ile sütün kanallardan daha hızlı geçmesine yardımcı olur. Özellikle sabahları, süt ile pişirerek tüketeceğiniz yulaf, hem anne hem de bebek için faydalı olacaktır.

yulaf

3.Havuç: Havuç, içeriğinde bulunan fitoöstrojen sayesinde süt üretimini arttıran ve meme dokusunun sağlıklı gelişimine destek olan bir besindir. Ayrıca iyi bir beta karoten kaynağı olması sebebi ile annede emzirme ile azalan beta karoten ihtiyacını da karşılayacaktır. Havucu salatalarda, yemeklerde istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

havuç

4.Susam: Herkes tarafından bilinmez ancak susam oldukça iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca içerisinde östrojen hormonuna benzerlik gösteren bazı bileşenler de bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan kalsiyum ve östrojen benzeri bileşenler sayesinde susam tüketen annenin süt üretimi ve süt kalitesi artar. Susamı salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

susam-ocuklarin-boyunu-uzatiyor

5.Rezene Çayı: Faydası herkes tarafından bilinen rezene çayı, içeriğindeki fitoöstrojenler sayesinde süt üretimini ve sütün yağ oranını arttırıyor. Ayrıca rezene çayı süt yolu ile bebeğe geçiyor ve çayın sindirim, hazımsızlık problemlerine karşı olan etkisi de bebeğe geçerek bu sorunlara çözüm oluyor.

rezene

6.Yeşil yapraklı sebzeler: Yeşil yapraklı sebzelerin içerisinde de bulunan fitoöstrojenler, süt üretimini arttırıyor ve bu sebzelerin içerisinde bulunan demir, kalsiyum ve A vitamini sütün kalitesini ve besin değerini arttırıyor.