Anne Sütünü Arttıran Komposto Tarifleri

1
2491
anne sütünü arttıran tarifler

Özellikle yeni doğum yapmış annelerin sütlerini arttırmak için, tükettikleri besinlerden biri de komposto. Lohusalık döneminde bebek bakımı dışında annenin dikkat etmesi gereken  unsurlardan biri de beslenmedir. Doğru bir beslenme annenin süt arttırımını sağlamaktadır. Bu nedenle doğumdan sonra anne sütünü arttıracak, içinde vitamin bakımından zengin maddelerin bulunduğu besinler tüketiliyor. İçerisinde sütü arttıracak bir çok yararlı kuru ve yaş meyvenin bulunduğu komposto bu nedenle en çok tercih edilen yiyeceklerden biri. Komposto, bebeğin ana besini sütün artmasına fayda sağlarken aynı zamanda annenin kendi vücudu içinde oldukça yararlı bir besindir. Bu içerikte sizin için anne sütünü arttıran komposto tariflerini derledik.

horizontal-line-png-photos

Lohusa Sütü Arttıran Komposto

komposto

Malzemeler

– 1 Su bardağı dut kurusu

-2 Orta boy elma

-7-8 Adet incir

-İsteğe göre şeker

-1,5 Litre su

Yapılışı

Elmaları iyice yıkadıktan sonra kabuklarını soyuyoruz. Daha sonra soyduğumuz elmaları küp küp doğrayarak tencereye koyuyoruz. Kuru dut ve inciri yıkayıp elmaların üzerine ekliyoruz. Tüm malzemelerin üzerine şekeri ekliyoruz. 1,5 litrelik suyu da ekledikten sonra suda kaynatarak pişiriyoruz. Oda sıcaklığına geldikten ya da isteğe bağlı olarak soğuk olarak tüketebiliriz. Lezzetli olan bu tarifi, süt arttıran komposto olarak içebilirsiniz.

horizontal-line-png-photos

Anne Sütünü Arttıran Komposto

Malzemeler

– 4-5 Adet kuru kayısı

-4-5 Adet kuru mürdüm eriği

-8-10 adet Çekirdekli kara üzüm

-2-3 adet Kuru yaban mersini

-Yarım çay bardağı ceviz içi

-Yarım çay bardağı badem içi

Yapılışı

Tüm malzemeleri yıkıyoruz ve doğrayarak cam bir kasenin içine alıyoruz. Malzemelerin üzerine aşacak kadar su ekliyoruz. Bu süt arttıran komposto tarifinin diğer klasik tariflerden farkı; içerisinde bulunan malzemelerin kaynatılarak değilde soğuk bir şekilde hazırlanması. Akşamdan hazırlayacağımız bu karşımı buzdolabına yerleştiriyoruz. Buz dolabında bekleyen kompostoyu gün içerisinde rahatlıkla soğuk olarak tüketebiliriz. Bu soğuk tarif, farklı bir tercih olabilir.

horizontal-line-png-photos

Süt Yapan Komposto

Malzemeler

-Yarım su bardağı koyu renkli üzüm

-Yarım su bardağı güneşte kurutulmuş kayısı

-4 Adet doğranmış keçiboynuzu

-1 Adet Elma

-5 Su bardağı su

Yapılışı

Tüm malzemeleri yıkayıp doğradıktan sonra tencereye koyuyoruz. Üstüne 5 su bardağı suyu ilave ediyoruz. Meyveler pişene kadar, kaynatarak 1 saat pişiriyoruz. Oda sıcaklığına gelene kadar ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. İçinde vitamin bakımından oldukça zengin malzemeler bulunan bu içeceği sütünüzü arttırmak için tüketebilirsiniz.

horizontal-line-png-photos

Kuru Meyve Kompostosu

Süt arttıran soğuk komposto
Anne sütünü çoğaltan komposto

Malzemeler

-1 Litre içme suyu

-6 Adet kara erik kurusu

-6 Adet kara kayısı kurusu

-2 Adet kuru incir

-2 Avuç çekirdekli siyah üzüm

-2 Avuç yaban mersini kurusu

-5-10 Adet tatlı badem

Yapılışı

Tüm malzemeleri şekerden arındırmak için yıkıyoruz. Meyvelerin üzerine 1 litre suyu ekliyoruz. İçindeki kuru meyveler pişene kadar kaynatarak pişiriyoruz. Pişen kompostoyu buzdolabında soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Vücuda bir çok yararı olan kuru meyveleri içinde bulunduran içecek, süt arttıran komposto olarak lezzetli bir tercih olabilir.

 

1 Yorum