Anne Sütünün Yeni İyileştirici Özelliği Bulundu

0
612
anne sütünün faydaları

Anne Sütünün Yeni İyileştirici Özelliği Bulundu,Anne sütünün bebeklerin bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere pek çok yararı olduğunu zaten biliyoruz. Ve şimdi, bilim insanları yaptıkları araştırmalarla anne sütünün süper güçlerine bir yenisini daha eklediler. “Mukozal İmmünoloji” dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, anne sütünün içerisinde bulunan, enfeksiyon ve yaraları iyileştiren, ağrıyı azaltan ve inflamasyonu sakinleştiren yeni bir molekül keşfetti.

Harvard Tıp Fakültesi’nin bir üyesi olan Brigham Kadın Hastanesi’ndeki bilim insanları, insan sütünün iyileştirici moleküllerini tespit etmek için özel teknikler kullandı. Araştırmayı hastane laboratuvarında çalışan araştırmacı yazar Hildur Arnardottir ve ekibi gerçekleştirdi. Yaptığı araştırmaların doğrultusunda konuşan Arnardotir “Bu moleküller iltihabı ve enfeksiyonu çözmeye yardımcı olabilir. Bu biyomoleküllerin bir kısmını diğer insan organlarında ve dokularında tespit ettik, ancak ilk kez neredeyse hepsini tek bir yerde yani göğüslerin süt kanallarında gördük” dedi.

Anne sütünün sağlık özellikleri ile ilgili bu yeni kanıt, yetişkinlerde de rahatsızlıkların tedavisinde kullanılıp kullanılamayacağı sorusunu gündeme getirmektedir. Diğer tüm faydalarına da bakılacak olursa, akıllarda anne sütünün yetişkin hastalıkları için kullanılıp kullanılamayacağı sorusu oluşuyor.  Arnardottir, “Bu, gelecekteki araştırmalarda sistematik olarak ele alınması gerekiyor” diyor.

Bebeğinizi beslemenin ve korumanın en doğru yolu emzirmektir. Anne sütünün bu faydaları da göz önünde bulundurulduğunda, sütünüz gelmese dahi, bebeğinizi emmeye zorlayarak süt kanallarınızın açılma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bu faydaları bildiği ve sütü olduğu halde mama ile bebeklerini besleyen anneler, bebeklerini dünya üzerinde bulunan en faydalı besinden mahrum bırakacaklar vebirçok hastalığa davetiye çıkaracaklardır.