Anneler Niçin Bebeklerini Sol Tarafta Taşımayı Tercih Eder ?

0
869

İnsanlar hangi işlerde sağ ellerini, hangilerinde sol elini kullanır? Sağ el veya sol el  kullanılması, bilinçli olarak mı, yoksa gayri ihtiyari olarak mı gerçekleşir? Fark ettiniz mi bilmiyoruz fakat bu konu bilimsel çalışmalara da konu olmuş ve yapılan araştırmalarda, insanların bilinçli olmadan sağ ve sol ellerini tercihli kullandıkları tespit edilmiştir. Sizce bebekler kucakta iken niçin sol tarafta tutulur? Bir anneye bunun nedenini sorarsanız, çoğunlukla bunun için bir neden belirtemez. Kadınların % 85’inin (yaşlarına ve medeni durumlarına bakılmaksızın), bebekleri kucaklarındayken sol kollarına yatırıp öyle tutmaları konusu, Nature dergisinin 26 Şubat 2004 tarihli sayısında incelenmiştir. Çalışma sürecinde, bilim adamları, hayvanların yanı sıra insanlar da dahil olmak üzere 10 farklı tür üzerinde incelemeyi yürüttü.

İnsanların beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafını ve duyguları kontrol etmede yükümlü olduğundan bebeğin ağlaması, gülmesi gibi duygusal uyarılar sol taraftan geldiğinde, anneler tarafından daha kolay algılandığı sonucuna varılmış. Yani istemsizce yapılan bu tercih, annelerin beynin sağ tarafında analiz edilen bilgileri almasını sağlar.
Bebekler çoğunlukla ana rahmini terk ettiğini doğduktan çok sonra (altıncı aydan itibaren) fark eder. Sol kolda tutulan bebek sol göğüse daha yakın oluşu ana rahmindeyken alışık olduğu kalp seslerini tekrar duymasını sağlar.Bebeklerin güvende olma hissi sağlıklı gelişmeleri açısından önemli olduğundan, annelerin bebeklerini sol kucağında tutma tercihi, bebeğin annesinin kalp atışlarını duymasına ve  bebeğin daha iyi hissetmesine yardımcı da olur.

İnsan vücudun kütle merkezi tam olarak ortada değil yüksek oranda sağ taraftadır. Mesela en ağır organlarımızdan biri olan karaciğer sağ taraftadır. Akciğerin sağ lobu, sağ el, sağ kol ve bacak soldakilere göre daha ağırdır. Bu yüzden bu tercihin vücudumuzdaki organların fiziki yerleşimiyle de bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Ayakta daha dengeli durabilmemiz için ağırlık merkezini ortada olması gerekir. Anneler bebeklerini sağ taraflarında taşısalardı zaten sağ tarafta olan kütle merkezi iyice sağa kaymış olacaktı ve bu durum ani dengesizliklere yol açabilecekti. Aslında bilinçsizce yapılan bu davranış, bebeğin ağırlığının daha dengeli bir şekilde yayılmasını sağlıyor ve annenin kütle merkezinin de sola doğru kaymasına yardımcı oluyor.

Açıkça görülüyor ki, meseleyi farklı yönlerden incelediğimiz zaman bebeklerin taşınmasında sol kucağın tercih edilmesi hem bebekler hem de anneler açısından birçok faydası bulunmaktadır.