Doğum Kontrol Yöntemleri Olarak Sayılabilecek İlk Örnekler

0
483

Plansız gebeliği önlemek amacıyla uygulanan doğum kontrol yöntemleri ya da aile planlamaları sadece yakın dönemin konusu değilmiş. Bu konuyla ilgili çok eski dönemlerden günümüze kadar kullanılmış alternatif bir çok yöntem günümüzde kullanılan doğum kontrol yöntemleri ne ışık tutmuştur. Fakat bunların bir çoğu  insan sağlığına zararlı olduğu için veya dinsel yönden uygun olmadığı için yasaklamış.

1900’lere kadar yaygın olmayan prezervatif kullanımına ilk örnek olarak 1700’ler de kuzu derisiyle yapılmış bir prezervatif sayılabilir. İngiltere’de Viktorya Çağı’nda ise doğum kontrolü teşvik etmek veya onunla ilgili çalışmalar yürütmek yasaktı. Ancak 1920’lerde İngiliz aktivist Marie Stopes bu yasağı kırarak öncü bir doğum kontrol kliniği açtı. 1950’lerin sonuna doğru kimyasal araştırmacılar doğum kontrol hapını buldular. İlaç 1960’ta da onaylanarak dağıtımına başlandı.

1-Silphium Bitkisi

silphium bitkisi
silphium bitkisi

Eski Mısırlılar, gebeliği engellemek amacıyla spermi dışarıda tutmak için, vajina içine akasya yaprakları, bal ve iplik tiftiğinden oluşan bir karışımı tıkama yöntemiyle kullanmışlar. Ayrıca rahmin içerisine paslanmayan altın veya gümüş yüzük konularak gebeliği önlemeye çalışırmış. Antik Yunan’da ise rezene ailesinin bir üyesi olan ve doğal doğum kontrol yöntemleri olarak sayılabilecek silphium bitkisi doğum kontrol ilacı olarak o kadar değerli ve etkiliymiş ki bu fazla kullanım bitkinin neslinin tükenmesine sebep olmuş.

 

2-Papaya Bitkisi

papaya bitkisi
papaya bitkisi

Güney Asya ve Güneydoğu Asya’da hamileliği önlemek veya sona erdirmek için papaya kullanılmıştır. Düzenli olarak her gün kullanılan papaya bitkisinin çekirdeği erkek spermini önemli oranda düşürebilme,  erken doğum ve kasık kasılmalarına neden olabilen hormonları arttırıcı içeriklere sahiptir.

 

 

 

3-Mavi Cocosh

mavi cocosh
mavi cocosh

Geleneksel olarak Yerli Amerikalılar tarafından doğal doğum kontrol yöntemleri olarak kullanılan bir çeşit meyve olan bu bitki günümüzde bitkisel ilaçlarda da kullanılmaktadır. Bitki içeriğinde bulunan düşüklere yol açabilen ve rahim hareketliliğini kısıtlamaya neden olan iki madde doğum kontrolüne yardımcı olmuş.

 

4-Limonlar

limon
limon

Sitrik asitin sperm öldürücü özellikleri olduğu söylenir ve kadınlar istek dışı bir gebeliğin oluşumunu önlemek amacıyla. doğal deniz süngerlerini vajinal yoldan takmadan önce limon suyuna batırırlarmış. Eski Yahudi cemaatlerinde doğum kontrolünde tercih edilen bir yönteminde sünger bir bariyer görevi üstlenerek spermlerin rahime ulaşmasını engelliyordu.

 

 

4-Kraliçe Anne’nin Danteli

yabani havuç bitkisi
kraliçe anne danteli

Yabani havuç bitkisi olarak da bilinen bu bitki günümüzde yapılan araştırmalar sonucu yumurtalıkların büyümesine engel olduğu keşfedilmiş. Eski çağlarda bitkinin tohumunu 8 saat boyunca çiğneyerek korunma sağladıkları söylenir. Hippocrates, bu kullanımı iki bin yıl önce tanımlar.

 

 

 

5-Dolunay Zamanı

dolunay ve kadın
dolunay ve kadın

Antik çağda bir çok kültürde yaygın bir inanış olan; dolunay zamanı ilişkiye girilirse kadınların hamile kalacağı inanışı yüzünden dolunay ışığında erkekler eşleriyle ilişkiye girmiyorlardı.

 

 

 

 

6-Cıva Kullanımı

civa
civa

Özellikle eski çağlarda Çin’de yaygın bir gelenek olan kadınlara sıcak cıva içirmek; hamileliği önlemek için önerilirdi. Cıva ve yağ bir gün boyunca kaynatılıp kadına içirilirdi ve bunun hamileyse düşüğe hamile değilse de hamileliği önliyceği düşünülürdü.Bununla birlikte, bugün bildiğimiz gibi civa böbrek ve akciğer yetmezliğine, beyin hasarına ve ölümüne neden olan muazzam derecede zararlı bir toksiktir. Bu noktada gebelik muhtemelen endişeleriniz arasında en ufağı kalırdı.

7-Prezervatifin Atası

ilk prezervatif
ilk prezervatif

İlk prezarvatif 1910 dolaylarında hayvan bağırsağından yapılmış bu kese, erkekler tarafından kullanılıyordu. Doğum kontrol yöntemi için kullanılabildiği gibi daha çok hastalıklardan korunmak amacı ile kullanılıyordu.

 

 

 

 

casanova
casanova

1725-1798 yılları arasında yaşamış olan bir İtalyan çapkını ve maceraperesti olan Jean-Jacques Casanova’nın kuzu derisinden yapılmış olabileceği söylenen prezervatifi şişirirken yapılmış bir gravür resmi.

 

 

 

8-Lastik Kubbe Başlıkları

ilkel doğum kontrol yöntemleri
ilkel doğum kontrol yöntemleri

1920 dolaylarında daha çok kullanılan kubbe veya diyafram başlıkları olarak da adlandırılan doğum kontrol başlıkları rahime giren sperme karşı engelleyici bir görev gören aletlerdir. Bu “Racial” marka kubbe Dr. Marie Stopes (1880-1958) tarafından geliştirildi. “Racial” markası, Marie Stopes’in soy ıslahındaki inancıyla ilgiliydi. 1900’lerin başında inanılan bu teori seçici yavrulamanın, “istenmeyenleri” toplumdan çıkarabileceğini ileri sürüyordu.

 

 

 

9-Rahim İçi Aleti

rahim içi aleti
rahim içi aleti

Alman jinekolog Ernst Grafenberg tarafından icat edilen ve günümüzde kullanılan rahim sprialinin de ilk örneklerinden sayılabilce bu rahim içi aleti zamanla yaygın bir doğum kontrol aleti haline geldi. İlk örnekleri ipek böceği bağırsağından ve gümüş telden yapılmıştır. Bu alet  gebelik sonrası aktifleşir ve rahimde yeni döllenmiş embriyonun büyümesini durdurmaya yarıyordu. Bir doktor tarafından rahim içine yerleştirilmesi gereken bu rahim içi aleti uzun yıllar rahimde kalabiliyor.

 

 

 

10-Doğum Kontrol Hapları

ilk doğum kontrol hapı
ilk doğum kontrol hapı

Deneylerine 1954 yılında başlanılan doğum kontrol hapları ilk kez 1960 yılında satılmaya başlandı. İlk doğum kontrol hapları olarak üretilmiş ilacın ismi Enovid 10’du. Deneyler 3 yıl sürdü ve 830 denek kadından sadece 17’si hamile kaldı. Resimde de 1965 yılında İngiltere’deki fabrikada üretilirken ki bir kare.