Aralık Ayının En Keyifli Aktivitesi Çocuklarla Çam Ağacı Süsleme

0
1145

Aralık ayı geldiğinde hepimizde ayrı bir sevinç ve heyecan oluşur. Caddeler, sokaklar, evler hatta dükkan ve avmler’de bu heyecandan nasibini alarak yeni yıl ruhuna bürünür . Rengarenk ışıklar , yılbaşını hatırlatan noel baba figürlü süsler , çeşit çeşit hediyeler bizi adeta yeni yıla hazırlar.

Bu coşkuyu yaşamamızı sağlayan en önemli etkenlerin başında da ‘çam ağacı’ bir diğer adıyla ‘yılbaşı ağacı’ gelir. Neredeyse hepimiz yeni bir yılı karşılamak için, evlerimizde yılbaşı ağacı süsleriz. Yılbaşı ağacı süslemek aile bireylerini birleştirici bir görev görür. Özellikle çocuklu ailelerde bu ritüel daha keyifli gerçekleşir. Bir evde ağaç süslemek, o yeni yıl heyecanını yaşamak, ağacın altına yılbaşı akşamı açılmak kaydıyla koyulan hediyeler, hazırlıklara yardım etmek çocuklar için en güzel aktivitelerden biridir. Çocuk hem yeni bir yılın gelişini bekleme heyecanını  yaşar aynı zamanda hazırlıklara yardım ederek sorumluluk alma bilincini geliştirir.

Yeni yıla az bir süre kala aile bireyleri ve çocuklarla birlikte evlerinde çam ağacı süslemek isteyenlere çam ağacı süslemek için gereken malzemeleri ve süslemenin püf noktalarını derledik. 19741_orj

  1. Ağaç Seçimi : Yılbaşı ağacı süsleme geleneği aslında ‘pagan kültürü’den günümüze gelen bir alışkanlık. Paganlar doğaya ve ağaca ilahi bir anlam ve saygı gösterdikleri için özellikle kış şartlarında bile yeşil kalabilen ‘çam ağaçları’nı süsleme alışkanlıklarını günümüze kadar getirmişler. Bundan dolayı yılbaşı ağacı olarak gerçek çam ağacı da kullanılmaktadır. Fakat bu gelenek zamanla bir çok ulus tarafından farklı şekilde uygulandığı için ağaç seçiminde farklılıklar olabiliyor. Günümüzde genellikle plastikten çam görünümlü, kolay monte edilen ağaçlar kullanılmaktadır. Ağaç boyutları kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bunun için evinizin yer müsaitliği durumuna ya da zevkinize göre küçük, orta ve büyük boyutlarda ağaçları tercih edebilirsiniz. Ağacı yerleştirmek içinde herkesin rahatlıkla görebileceği bir noktada bulunması önemlidir.


    2.Ağaca Işık Yerleştirme
    :
    Yılbaşı ağacını canlı gösteren ve ışıl ışıl olmasını sağlayan en birinci malzeme ağaç ışıklarıdır. Her biri ayrı renk olan veya sadece sarı olan ışıklar tercih edilebilir. Arada yanıp sönen bir mekanizmaya sahip olan ışıklarda en fazla tercih edilenler arasındadır. Kendi zevkinize göre beğendiğiniz bu ışıklardan birini temin ettikten sonra ağaca gelişi güzel dolamanız yeterli olacaktır. Bu serbest dolama şekli ağaca daha bir derinlik katar .

 

3. Süslerin Seçimi : Geriye kaldı ağacın üstüne asılacak süsler. Bunlar için de süs eşyaları dükkanların ya da büyük marketlerden alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle renk renk olan toplar , kozalak biçiminde yada noel baba şeklindeki süsler , farklı renklerde olan ‘boyunluk ‘adı verilen süsler kullanılmaktadır. Süslerinizi istediğiniz aralıklarda ağaca asabilirsiniz . Süsleri asarken kırmızı ve beyaz renkte olanları önce asarsanız bütünlük açısından iyi bir sonuç verecektir.

Çam ağacınızı alıp,  süslemelerinizi de yaptığınıza göre ışıklarını yakıp keyifle ağacınızı seyrederek yeni yıl heyecanını yaşayabilirsiniz. Herkese şimdiden mutlu ve aynı zamanda umutlu yıllar 🙂