Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Tarifi

0
261
aşure tarifi

Aşure Nasıl Yapılır? Aşure Tarifi. Her Muharrem ayının 10.gününün ardından yapılan aşure vakti geldi. Birbirinden farklı malzemelerin bir araya gelmesi ile oluşan bu lezzeti küçük büyük, sevmeyen kimse yok denecek kadar azdır. Geçmişten günümüze değerini asla yitirmeden gelen lezzet, aşure tarifi için buyurun içeriğimize!

aşure tarifi

Malzemeler:

3 su bardağı buğday
1 su bardağı kuru fasulye
1 su bardağı nohut
1 su bardağı fındık

Arzuya göre kuru kayısı, kuru incir ve kuru üzüm

3 lt su
4 su bardağı toz şeker
2 su bardağı süt
Üzeri İçin:

Tarçın

Ceviz

Dolmalık fıstık

Nar taneleri

Hazırlanışı:

Buğday, kuru fasulye ve nohudu 1 gece önceden sıcak suda ıslatın. 1 gece sonra nohut ve fasulyenin suyunu değiştirerek ayrı ayrı haşlayın. Kullanacaksanız kayısı, incir ve üzümleri ayrı ayrı, 10 dakika kadar haşlayın. Kayısı ve üzümlerin suyunu süzmeyin. Buğdayı bol su ile yıkayıp suyunu süzün. Buğday, nohut ve fasulyeyi aynı tencere içine alın, üzerine suyu ekleyin ve 30 dakika düdüklü tencere haşlayın. Haşlanan malzemeleri tencereye alın, tekrar su ekleyip yaklaşık 15 dakika daha pişirin ve üzerine şekeri ilave edin ve kaynatın. Üzümleri ve kayısıyı kendi suları ile birlikte malzemelerin üzerine ekleyin. 15 dakika kaynattıktan sonra incir, fındık ve sütü ilave edin. Tüm malzemeleri ekledikten sonra 15 dakika daha kaynatın.

Aşurenin kaynama işleminin bitmesinin ardından kaselere boşaltın ve üzerini tarçın, ceviz, nar ve dolmalık fıstık gibi malzemelerle süsleyebilirsiniz.

Afiyet olsun!