Baby Shower Nedir ve Nasıl Yapılır?

0
942

Şimdilerde adını sıkça duyduğumuz hamile aktivitelerinden biri “Baby Shower”. Peki, çevremizde sıkça karşılaştığımız bu organizasyon aslında nedir ve nasıl yapılır? İşte bu yazıda hep beraber bunu öğreneceğiz.

“Baby Shower” aslında Amerika’ da ünlü olan ve daha sonra bizim ülkemize de bir çığ gibi yayılan bir etkinlik. İngilizceden yakın bir tabirle “Bebeğe Hediye Yağmuru” olarak çevirebileceğimiz baby shower bir bebeğin ihtiyaç ve eksiklerinin karşılandığı, hediyelerin verildiği ,çeşitli ikramların hazırlandığı , ve eğlenceli oyunların oynandığı bir buluşma.  Elbette ki bu organizasyon için ön bir hazırlık gerekiyor. İşin sanırım en keyifli noktası da burada başlıyor. Neden derseniz, Baby shower’ı hamileler değil de onların en yakın arkadaşları ve akrabaları hazırlıyor. Hamilelere de bu keyifli günün tadını çıkarmak kalıyor. İşte bu aşamada bu organizasyonu hazırlayacak olanlara yol göstermesi açısından birkaç ipucu vermek istedik.

 

baby shower

Baby Shower’ın Hazırlık Aşamasında Yapılacaklar

1.Davetli Listesi: Bu organizasyonu yapacak olan hamile yakınlarının öncelikli yapması gereken en acilinden bir davetli listesi hazırlamak. Liste için önce anne adayı kimleri çağırmak istiyorsa o isimlerin adları ve telefon numaraları belirlenerek liste oluşturulur. Bu aşamada ‘excel ‘ programının kullanılması kolaylık sağlayabilir.

 

 

2.Davetiye Hazırlanması: Davetli listesi hazırlandığına göre sıra geldi davetlilere haber vermeye. Davetlilere ulaşım telefon yoluyla olduğu gibi , ‘davetiye yollama’ gibi daha şık ve günün önemine uygun olabilir.

Davetiye için böyle özel günlerde bu işleri yapan yerlere başvurulacağı gibi, evde kendinizde istediğiniz renklerde, boyutlarda bir davetiye hazırlayabilirsiniz.

3.Organizasyonun Yerinin Belirlenmesi Ve Süsleme: Davetlilerde belli olduğuna göre şimdi sırada mekan ve süsleme var. Eğer davetli sayısı fazla ise; yemek, süsleme gibi detaylarla uğraşmamak için restoran ve kafe gibi mekanlar tercih edilebilir.

Ama diyorsanız ki biz fazla kişi çağırmayacağız, sadece yakın çevre olacak o zaman mekan olarak ev tercih edilebilir.

Evde yapılacak organizasyonlar için en birinci hazırlık süslemedir. Renk seçiminde bebeğin cinsiyeti göz önüne alınmaksınızın, pastel ve cıvıl cıvıl her rengi seçebilirsiniz. Eğer bebeğin cinsiyeti belli değilse ve rengini cinsiyetine göre seçmek istiyorsanız renk açısından sıkıntı olabilir. Ama Baby Shower’ların genellikle hamileliğin 7 ve 8. Aylarına denk geldiği düşünüldüğünde bir sorun kalmıyor.

Süsler için hemen herkesin yakınlarında bulunan ‘süs eşyaları’ satan dükkanlar tercih edilebilir.

4.Bebek İhtiyaç Listesi Daha öncede belirtildiği gibi bu etkinliğin asıl amacı doğacak olan çocuğun eksiklerinin bu sayede karşılanmasıdır. Bunun için Amerika ‘da yapılan orijinal Baby Showerlar’da hamilelerden bir ‘bebek ihtiyaç listesi ‘ hazırlaması istenir. Tabi bizim Türkiye’de yaptığımız bir uyarlama. Toplum olarak ta pek böyle durumlara alışkın olmasak ta yakın çevremizin geleceği düşünüldüğünde bu listenin hazırlanmasında bir sakınca yoktur.

5.İkramların Hazırlanması:  Bir davette en önemli unsurlardan biri de davetlilere verilecek ikramlıklardır. Bu organizasyonda günün anlamına uygun olarak atıştırmalar, şekilli kurabiyeler, çeşitli içecekler servis edilebilir.

6.Hediye Dağıtımı: Gün sonunda gelen davetlilere günün hatırası olsun diye hediye dağıtılır.

Bütün hazırlıklar tamamlandığına, yiyecekler yenildiğine, sohbetler edildiğine göre sıra geldi işin eğlence kısmına işte bu aşamada da Baby Showerlar da zamanla geliştirilmiş oyun önerilerine göz atmanız keyifli zaman geçirmenize yardımcı olacaktır.

Baby Showerlarda Tercih Edilen Oyunlar

1.Göbek Boyunu Tahmin Etme: Uygun boyutlarda bir kurdeleyle hamilenin göbek boyu tahmin edilmeye çalışılır. Gerçek sayıya en yakın tahmini yapan kişiye hediye verilir.

2.Ünlü Bebekler: Bir liste yapılarak listenin sağ tarafına anne ve baba adları , sol tarafına da bebeklerin adları yazılarak ünlü bebekleri doğru eşleştirmeyle tahmin etmeleri istenir. En çok doğru eşleştirmeyi yapan davetlilere de hediye verilir.

3.Bebek Bezi Bağlama: Oyunlar içinde en keyiflisi bu olabilir. Oyuncak bir bebek ve bebek bezi davetlilere dağıtılarak bebeğin bezini bağlamaları istenir. Sonra aralarından en doğru bez bağlayanlar seçilir. Bu aşamada komik durumlar ortaya çıkabilir şimdiden söylemesi.

4.Bebek Maması Tatmaca: Bulamaç şeklinde ya da marketlerde satılan hazır bebek mamalarını tadarak içlerinde hangi sebze ve meyvelerin olduğunu tahmin etmekte keyifli olabilir. 😉

5.Süt İçmece: Davetli sayısı kadar biberonlara süt oldurarak eller arkada bir şekilde , başla komutuyla biberondan süt içilir. Biberonu düşüren oyun dışı olur.

 

Bu tavsiyeler ışığında herkese İyi Eğlenceler!!!