Bartholin Kisti Nedir?

0
1599
bartholin kisti

Bartholin Kisti Nedir?

Bartholin bezleri nedir?

Bartholin bezleri genital bölgenin kenarlarında bulunan, iki küçük salgı bezidir. Vajinayı ve idrar yolunu çevreleyen  kıvrımların her iki tarafında bulunurlar. Çoğu zaman, bu bezleri hissedemez veya göremezsiniz. Bartholin bezleri, dış genital bölgeyi veya vulvayı nemlendiren sıvıyı üretir. Cinsel ilişki esnasında ıslaklık sağlayan sıvı bu bezler aracılığıyla salgılanır. Bu sıvı vajinanın yanındaki iki minik tüpten çıkar. Bu tüplere Bartholin kanalları denir.

bartholin kisti

Bartholin kisti nedir?

Bir Bartholin kanalı tıkanırsa, sıvı bezin içerisinde kalır ve burada kitle haline gelir. Buna bartholin bezi kisti denir. Bu kistler, bezelye büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne kadar çeşitlilik gösterebilir. Genellikle yavaş büyürler. Bartholin bezi ya da kanalı enfekte olursa, buna Bartholin bezi apsesi denir .

Bartholin bezi kistleri genellikle küçük ve ağrısızdır. Bazıları tedavi yapılmadan giderilir. Ancak belirtileriniz varsa, tedaviyi isteyebilirsiniz. Kist bulaşırsa, tedaviye ihtiyacınız olacak.

Bir Bartholin kistine neden olan sebep nedir?

Bartholin kistinin net bir nedeni yoktur. Hijyenle ilgili değildir ama hijyene yine de dikkat edilmesi gereklidir. Enfeksiyon, kalın mukus veya sürtünme gibi şeyler Bartholin bezi kanalını tıkayabilir ve bir kist oluşturabilir. Kist, cinsel ilişki sonrasında daha da büyüyebilir, çünkü bezler cinsel ilişki sırasında daha aktif hale gelir. Enfekte olmuş Bartholin kistlerine bazen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar neden olur. Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanarak bu riski azaltabilirsiniz.

Bartholin kisti semptomları nelerdir?

Bartholin bezi kisti küçükse herhangi bir belirtiniz olmayabilir. Ancak büyük bir kist veya enfeksiyonlu bir kist ( apse ) semptomlara neden olabilir.

Enfekte olmayan bir kist belirtileri şunları içerir:

  • Vulva bölgesinde ağrısız bir topak.
  • Vücutta kızarıklık veya şişlik.
  • Yürürken, otururken veya seks yaparken rahatsızlık

Enfeksiyonlu bir kistin belirtileri şunları içerir:

  • Yürümeyi, oturmayı ya da dolaşmayı zorlaştıran ağrı
  • Ateş ve titreme
  • Vulva bölgesinde şişme
  • Kistten enfekte sıvının boşalması

 

Bartholin kisti nasıl tedavi edilir?

Bazı Bartholin bezleri kistleri tedavi edilmeden gider. Acıyı azaltmak için, ibuprofen gibi reçetesiz bir ağrı kesici alabilirsiniz. İyileşmeye yardımcı olmak için, düzenli olarak sıcak su ile duş alabilirsiniz. Bir Bartholin kisti iyileşirken seks yapmaktan uzak durmalısınız.

Kist bulaşırsa, 3-4 gün sonra açılabilir ve kendiliğinden iyileşmeye başlayabilir. Ancak kist ağrılıysa, doktorunuz onu boşaltabilir. Enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik kullanmanız da gerekebilir .

Kistin kapanmasını ve tekrar dolmamasını sağlamak için, doktorunuz kistin bir ucunda küçük bir balon ile küçük bir drenaj tüpü koyabilir. Balon, kisti açık tutmak için kistin içine şişirilir. Bez iyileştikten sonra tüp ve balon çıkarılır.

Bazen bir kistin geri gelmesini önlemek için bir karbondioksit lazeri veya gümüş nitrat kullanılır. Geri gelmeye devam eden şiddetli kistler için, Bartholin bezi ve kanalını çıkarmak için ameliyat olabilir.

Mistaralama olarak adlandırılan ve kist üzerinde bir kesim yapmak ve kenarları birbirine dikmek suretiyle bir kese oluşturulduğu bir prosedür vardır. Bu, kistin boşalmasına izin verir.