Bebeği Sütten Kesmek İçin Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

0
908
bebeği sütten kesmek

Bebeği Sütten Kesmek İçin Neler Yapılmalı?

Uzun Süreli Emzirme ” Emzirme Bağlılığı” Yapar mı?

Emzirme sürecini sonlandırmak yani bebeği sütten kesmek; bebeğin bir gelişim dönemini tamamlayıp, diğer dönemine geçtiği bir süreçtir. Bu süreci en sağlıklı bir biçimde tamamlamak ve bebeği sütten kesmek için en uygun zamanın hem anne, hem de bebeğin ortak karar verdiği bir zaman diliminde olmasıdır.

Peki Bebeği Memeden Kesme Nasıl Olmalı?

bebeği sütten kesmekBu süreçte iki yöntem dikkat çekmektedir. Bunlardan ilki ”bebek önderliğinde ayırma” yöntemi, bu yaklaşım bebek istediği zaman, kendiliğinden memeyi bırakması savunulur. Bebeğin gündüz uykularını bırakması gibi, büyüdükçe elbiselerini kendisinin rafa koymaya başlaması gibi bu sürecinde kendi doğallığı içinde sonlanması gerektiği vurgulanır.

Bir diğer yöntem ise; kademeli ayırma yöntemidir. Bu yaklaşım için daha çok annenin kararıyla bıraktırma denilebilir. Bu yöntem de aniden kesmeyi savunmaz. Çünkü emzirme süreci boyunca meme bebek için sadece bir besin kaynağı değil, bunun da ötesinde bir sevgi objesidir aynı zamanda. Bu nedenle onu sevgi objesinden aniden ayırmak, bebekte travmatik izler bırakabilir. Bu süreçte anne-bebek arasında gelişen güven bağının da zedelenmesine sebep olur. Özellikle bebeği memeden kesmek için meme ucuna salça sürmek, acı sürmek yani onu tiksindirerek koparmak, bebeğin korku hafızasında yer edecektir. Bu durum zevk aldığı bir nesnenin, daha sonra onun canını yakması mesajının kodlanmasına neden olabilir. Bu sebeplerden ötürü aniden kesmek yerine kademeli bırakma yöntemi daha çok önerilmektedir.

Peki ya anne yorgun, bitkin düşmüş ve artık emzirmek istemiyorsa?

Buraya kadar süreci hep bebek açısından değerlendirdik ve onun tarafından bitirilmesine odaklandık. Ancak bu süreçte; emzirmenin devamlılığı veya sonlandırılması noktasında annenin ihtiyaç ve hazır olup olmadığını da göz ardı etmemeliyiz. Bu konu da mağlesef mahalle baskısı sebebiyle emzirmeye devam eden bir çok anne bulunmakta. Oysa bir annenin bebeğini besleme seçimine de memeden ayırma kararına da saygı duyulmalı.

En Doğru Zaman İçin;

Emzirme süresinin en az Amerikan Pediatristler Birliği için 1 yıl, Dünya Sağlık Örgütü ve Unicef iki yıl ve üzeri olaması gerektiğini belirterek, maksimum bir süre koymayıp, ucunu açık bırakarak, kararı anne&bebek ikilisine bırakır.

Uzun ya da kısa emzirmek arasındaki en önemli fark; ne kadar uzun emzirir iseniz, meme kanserine yakalanma oranınızın azaldığını araştırmalar göstermiştir. Ayrıca ek besinlere geçildiğinde; bu besinler anne sütüne oranla daha düşük demir içerir. Bu yüzden ek besinlere geçiş sırasında demirden zengin besinler tercih edilmeli.