Bebeğin Gelişimi: Televizyon Bebeğin Gelişimini Nasıl Etkiliyor?

0
491
bebeğin gelişimi

Bebeğin Gelişimi: İzletilen Televizyon ve DVD’lerin Bebeğin Dil Gelişimi ve Zeka Gelişimi Üzerine Etkileri Nelerdir?

Günümüzde birçok anne-baba, bebeğin gelişimi için ”Baby Einstein” ya da ” Brainy Baby( akıllı bebek)” gibi dvd setlerini ve bebek kanallarını bebekleri için daha faydalı ve eğitici olacağını düşünerek izlettiriyor. Amerika’da 6-12 aylık her üç bebekten birine bahsedilen bu dvd’lerden en birinin alındığı bilinmektedir. Ülkemizde kesin rakamlar bilinmese de bebeklerin televizyona maruz kaldığı gözlemlenmektedir. Fakat bu içerikler eğitici bir kazanım sağlamadığı gibi bebeğin dil gelişimine ve zeka gelişimine zararlar vermektedir.

Bu konuyla ilgili Amerika’da yapılan araştırmada bebeğin gelişimi açısından televizyonun sakıncalarını açıkça göstermiştir. 2007 yılında Journal of Developmental Pyschology’ de ki araştırma sonuçlarına göre, 8-16 aylık dönemde bir bebeğin televizyon seyrettiği her saat başına 3 yaşındaki dil becerisinin olması gerekenden 6-8 kelime daha az olduğu görülmüştür.Ayrıca hafıza, dikkat ve odaklanma gibi becerilerinin de televizyon seyretmeyen çocuklara göre daha dezavantajlı olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda 2010 yılında yapılan bir araştırmada ise ne kadar erken yaşta dvd izlemeye başlanırsa sonraki dönemlerde kelime hazinesinin o derece geri kaldığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda Amerika’da ”The Baby Company” e açılan davada, şirket dvd’lerin bebeğin gelişimi için faydalı olmadığını kabul etmiş ve müşterilerine para iadesi yapmıştır.

Bebeklerde Dil ve Zeka gelişimi

bebeğin gelişimiBebeğinizin doğumundan sonraki ilk yıllarında bebeklerde dil ve zeka gelişimi çok hızlıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda beyin gelişiminin %70’i ilk yıl, %90’ı ise ilk beş yılda tamamlanmaktadır. Televizyonlarda derinlik yoktur bu yüzden gösterilen görüntülerin boyut farklılıklarını bebekler ayırt edemezler. İki boyutlu bir nesne ile üç boyutlu gerçek bir nesne arasındaki farkı veya televizyonda hangi nesnenin uzak hangisinin yakın olduğuna karar veremezler. Bebek beyni, televizyon ekranında gördüğü figürleri ayrı ayrı olarak değilde bir bütün olarak algılar. Bu nedenle de figürleri takip ederek izlemek yerine, ekranın tamamına sanki hipnoz olmuş gibi boş gözlerle bakarlar.

Bebeklerde dil gelişiminde; kelimelerin anlamını öğrenmeleri sırasında sizin yüz ifadenize, ses tonunuza, ne yöne baktığınıza veya neye işaret ettiğinize dikkat ederek o anlamı çözer ve öğrenirler. Fakat televizyonda bu sosyal ipuçları ve karşılıklı etkileşim olmadığı için bebeğin dil gelişimine olumlu bir katkısı yoktur.

Bu sebeplerden dolayı çocuğunuzu en az 3 yaşına kadar ekrandan uzak tutmalısınız. Bu konuda siz yokken çocuğunuzla ilgilenen bakıcı, büyükanne gibi kişileri de tv’nin bebeğin sağlıklı gelişimi açısından sakıncalarından bahsedin.