Bebeğin İlk Sütü Kolostrum Hakkında Şaşırtıcı 5 Bilgi

0
1037
kolostrum

Bebeğinize verdiğiniz ilk süt, aslında yapısal olarak sütten çok daha farklı olan kolostrum isimli sıvıdır. Kolostrumun faydaları saymakla bitmediğinden, “altın süt” lakabını almıştır. Peki kolostrumu bu kadar önemli yapan şeyler nedir? Bu içerikte kolostrum hakkında şaşırtıcı bilgilere tanık olacaksınız.

Emzirmenin nasıl başladığını düşünün. Doğuma kısa bir süre kala vücudunuz kolostrum üretmeye başlar, kolostrum bebeğinizin “ilk sütüdür”. İnsanlar çoğunlukla kolostrumu “sıvı altın” olarak adlandırır, bunun nedeni kısmen sarı-turuncu rengi ve aynı zamanda yeni doğan sağladığı faydalardır.

kolostrum

Kolostrumun hakkında ne biliyorsunuz? Bildikleriniz aslında faydaların çok az bir kısmı!

Bebeğiniz doğmadan önce kolostrum üretmeye başlıyorsunuz

Hamileyken süt salgılamayı düşünmüyorsunuzdur ancak göğüsleriniz hamile kaldıktan sonra, ikinci trimesterde kolostrumun üretimine başlar, bu nedenle göğüslerde şişkinlik ve ağrı oluşabilir. Hatta bazı kadınların hamileyken göğsünden süt sızabilir. Sizinkinden sızmadıysa korkmayın, bu süt üretmediğiniz anlamına gelmez.

Kolostrum bebeğin “ilk aşısı” olarak tanımlar

Kolostrumun bebeğinizi birçok zararlı hastalığa karşı koruyacak miktarda canlı ve faydalı bileşenler içerdiği ve bağışıklık sistemini diğer her şeye oranla çok daha fazla desteklediği, virüslere ve bakterilere karşı savaşan beyaz kan hücreleri olan lökositler bakımından zengin olduğu bilinir. Ayrıca, bebeğinizi boğaz, akciğerler ve sindirim sisteminin mukus zarlarına saldıran mikroplardan koruyan bir salgı olan immünoglobulin A (IgA) antikoru da içerir. İçerdiği tüm bu faydalı içeriklerle bir aşıdan farkı yoktur.

kolostrum

Kolostrum doğar doğmaz bebeğinizin bağırsağını temizler.

Anne Sütü Tıbbı Akademisi’ne göre, “Kolostrum, mekonyumda bulunan bilirubin havuzunu temizlemek için doğal bir müshil olarak görev yapıyor” dedi. Bebeğiniz doğduğunda onu ilk kez emzirdiğinizde kolostrumu alacak ve ardından ilk kakasını yapacaktır. Bu yapışkan ve koyu renkli kakada kıl, kemik ve daha birçok atık madde bulunur.

Kolostrum mükemmel bir beslenme dengesine sahiptir ve sindirimi kolaydır.

Amerikan Pediatri Akademisi, beslenme ve sıvı alımı açısından kolostrumun hayatınızın ilk birkaç gününde bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını sahip olduğunu açıklıyor. Kolostrumlar aslında protein açısından daha yüksektir, şeker açısından daha düşüktür ve yağda olgun sütler açısından (vücudunuzun sütü içeri girdiğinde üretmeye başladığı kremsi sütten) biraz daha düşüktür. Kolostrumun sindirimi bebeğiniz için son derece kolay olduğunu için küçük bebeğiniz için mükemmel bir ilk gıdadır.

Bebeğin bağırsağının astarına koruyucu bir kaplama sağlar ve yabancı maddelere karşı koruma sağlar.

Bebeğinizin bağırsak yolunun doğumda gözenekli olduğunu ve bu nedenle daha savunmasız olduğunu biliyor muydunuz? Bu süt, gastrointestinal sistemi tüm yabancı maddelere karşı koruyacak bir bariyerle bağırsağı kaplar. Büyüleyici değil mi?