Bebeğiniz Neden Ağlıyor?

0
386
Bebeğiniz Neden Ağlıyor?

Bebeğiniz konuşamadığı için ağlamak aslında isteklerini veya ihtiyaçlarını iletmenin bir yoludur. Yani aslında bebeğiniz, ağlayarak sizinle bir iletişim kurmaya çalışır. Çok ciddi olmadıkça bebeğin ağladığı durumlar, ebeveynler için faydalı bir durumdur. Peki, bebeğiniz hangi sebeplerle ağlıyor olabilir? Bu içerikte bebeğinizin ağlama anlarının neden kaynaklanabileceği hakkında fikir sahibi olabileceksiniz.

Bebeğiniz Ağlıyor, Çünkü Karnı Aç!

Açlık bebeğinizin ağlamasındaki en yaygın nedenlerden biridir, bu nedenle bebeğin ağladığı anlarda öncelikle açlık durumu göz önünde olmalıdır. Yenidoğan bebeklerin saatlik beslemeleri ihtiyaç olabilir ve anne sütü bebek tarafından kolayca sindirildiği için açlık durumu gün içerisinde sıklıkla görülecektir. “Onu daha 1 saat önce emzirdim, karnı acıkmış olamaz” diye düşünmeyin, belli periyodlarla ağladığı zamanlarda onu emzirin.

Bebeğiniz Ağlıyor, Çünkü Rahat Değil!

Gaz ve bebek reflüsü, bebeklerde en çok görülen rahatsızlıklardandır. Nöbet şeklinde, tok olmasına rağmen ağlayan bebeklerde gaz veya reflü sıkıntısı olduğu düşünülebilir. Bebeğinizin gaz ve reflü sorunu yaşamaması için, emzirme pozisyonuna dikkat edin, karnını ve ayaklarını sıcak tutun ve emzirdikten hemen sonra yatırmayın. Ayrıca bulunduğu ortamın rahat olmaması, yatağında çok fazla yabancı madde olması da bebeğin ağlamasına sebep olabilir.

Bebeğiniz Ağlıyor, Çünkü Uykusu Var!

Bebeğiniz tok, gazı yok ve rahat fakat yine de ağlıyor. Böyle bir durumda bebeğinizin yorgun olduğunu ve uykusunun geldiğini düşünebilirsiniz. Böyle bir durumda onu hafifçe sallayarak, ninniler söyleyerek sakin bir ortamda uyutmalısınız.

Bebeğiniz Ağlıyor, Çünkü Sizi İstiyor!

Bebekler anneleri ile ten teması kurmayı severler ve bu onları rahatlatır. Bebeğiniz ağlarken kucağınıza almanızla susmasının sebebi bundan kaynaklanmaktadır.

Bebeğiniz Ağlıyor, Çünkü Çok Sıcak!

Bebeğinizi korumak amacıyla kalın kıyafetler giydirmek, sıkı sıkı sarmak aslında doğru bir davranış değildir. Bebekler, çok çok sıcak ortamlarda bunalabilir. Bu yüzden onları kat kat giydirmek yerine, doğal kumaşlardan oluşan, kalın tek bir kıyafet giydirmek daha doğru olacaktır.