Bebeğinizi Nasıl Yıkamalısınız?

0
219

Bebeğinizi Nasıl Yıkamalısınız ?

Banyo vakti, doğru yöntemlerle yıkandığında bebeğinizle geçireceğiniz eğlenceli bir vakittir. Aslında çoğu anne için gerilimli bir olay olan bebek banyosunda en gerekli olan şey, güvenliktir. En önemli güvenlik önerisi ise, bebeğinizi asla banyoda yalnız bırakmamaktır – bir dakika bile.

 

Bebeğinizi Ne Sıklıkta Yıkamalısınız?

Birçok ailede banyo, gece yatmadan önce gerçekleştirilen bir rutin haline gelmiştir. Ancak, temizlik açısından, bebeğin saçları uzayana, kendi kendine yemek yemeye ve dış etkenlerle içli dışlı olana kadar, haftada birkaç kez banyo yaptırmak gerçekten gerekli değildir. Sadece yüzünü sıkça yıkayın, cildindeki her yeri temizleyin ve bebek bezi değiştirdikten sonra bez bölgesini iyice temizleyin.

 

Bebeğinizi Nerede Yıkamalısınız?

Küçük bir plastik bebek küvetinin kullanılması mantıklıdır. Standart bir küvet, bebeğinizin üzerinde diz çökmüş veya hafifçe yalın olmamızı ve hareketleri üzerinde daha az kontrol sağlamanızı gerektirir.

 

Bebeğinize Nasıl Banyo Yaptıracaksınız?

İşte burada önemli olan nasıl yapacağınız ve banyo yapmak için nelere ihtiyaç duyacağınız. Banyo zamanı birlikte günlerinizin en keyifli bölümlerinden biri olacak.

1. Gerekli tüm banyo malzemeleri toplayın ve yanınıza bir havlu, temiz bir bebek bezi ve kıyafetler koyun. Bebeğinizin üşümemesi için ortamın sıcak olduğundan emin olun.

2. Küveti, yaklaşık 90 derece veya birkaç derece daha sıcak olan su ile doldurun. Sıcaklığı kontrol etmek için suya bileğinizi değdirebilirsiniz.

3. Bebeğinizi banyo alanına getirin ve onu tamamen soyun.

4. Önce boynunu ve başını tutmak için bir elinizi kullanarak bebeğinizi yavaşça küvete kaydırın. Bu işlemi yaparken üzerine yavaş yavaş su dökün, böylece küvete girerken üşümez.

5. Sabunlar bebeğinizin cildini fazla kurutur, bu yüzden ciltlerine uygun temizlik malzemeleri seçin. Onu elinizle, yukarıdan aşağıya doğru yıkayın. Kafa derisini ıslak, sabunlu bir bezle yıkayarak başlayın. Kurumuş mukus bebeğinizin burun delikleri veya çapak gözlerinin köşesinde toplanırsa onu silmeden önce yumuşatmak için birkaç kez nemli bir bezle üzerinden geçin. Bebeğinizin cinsel organlarına gelince, rutin bir yıkama bu kadar gereklidir.

6. Bebeğinizi su ile iyice durulayın ve temiz bir bezle silin.

7. Bebeğinizi kapüşonlu bir havluyla sarın. Cildi kuruysa veya biraz bebek bezi döküntüsü varsa, banyo bittikten sonra hafif bir losyon uygulamak isteyebilirsiniz.

Merak ediyormusunuz Bebeğiniz hakkında bilmeniz gerekenler ?