Bebeğinizin Diş Çıkarma Dönemi Eziyet Olmasın!

0
2431
Bebeğinizin Diş Çıkarma Dönemi Eziyet Olmasın

Ebeveynlerin ve bebeklerin en sıkıntılı dönemlerinden birisi, bebeğin ilk dişini çıkardığı bu heyecanlı ama zorlu dönemdir. Diş çıkarma süreci bebeğin huysuzlaşmasına ve bazı küçük sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Ancak bilmeniz ve uygulamanız gereken bazı bilgilerle diş çıkarma dönemi eziyet olmaktan çıkacak!

diş çıkarma dönemi

Çoğu bebek 6 ila 12 ay arasında ilk dişini çıkarır

İlk diş ortaya çıktığı zaman çok çeşitli değişkenlikler gösterir, her bebeğin ilk dişi aynı dönemde ortaya çıkmaz. Bazı bebeklerin ilk doğum günlerinde dişleri olmayabilir! Yaklaşık 3 aylıkken, bebekler dünyayı ağızlarıyla keşfetmeye başlar, tükürükleri artar ve ellerini ağzına sokmaya başlarlar. Bu süreç diş çıkarmanın belirtileri arasındadır ancak ilk diş genellikle yaklaşık 6 aylıkken görülür. Tipik olarak ilk dişler üst ve alt ön dişlerdir. Çoğu bebeğin süt dişlerinin tamamı 3 yaşına kadar çıkmaya devam eder.

İlk diş çıkarma dönemi bebekte bazı sorunlara yol açabilir

İlk dişlerin çıkış sürecinde bebeklerde huysuzluk, huzursuzluk, diş etlerinde kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık ve hafif ateş görülebilir. Ancak ateşin gerçek sebebi diş çıkarma değildir. Bebeğiniz bu süreçte fiziksel olarak zayıf düşeceğinden hastalıklara karşı savunmasız olabilir. Çoğu bebeğin bu süreçte rahatsızlanmasının sebebi budur. Bebeğin diş eti kaşıntısını aza indirmek ve dişin kolay çıkışını sağlamak için birkaç yöntem mevcut!

  • Bebeklerin hassas ve kızarmış diş etlerine serin bir temas iyi gelecektir. Dişini kaşıması için orta soğuklukta muz, şeftali gibi meyve parçaları verebilirsiniz. Bu hem diş etini kaşımasına yardımcı olur hem serinliği ile rahatlatır hem de ağzında lezzetli bir tat kalmasına yardımcı olur.
  • Diş kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Diş kaşıyıcılar yüzeyindeki kabarcıklarla bebeğinizin diş etine masaj yapar ve dişin çıkışını kolaylaştırır. Ayrıca içi su dolu halkalar şeklinde üretilen diş kaşıyıcıları buzdolabında soğutarak bebeğinize verebilirsiniz.
  • Temiz ve nemli bir tülbent veya benzer materyalde, yumuşak bir bez ile bebeğinizin diş etlerine narin hareketler masaj yapabilirsiniz.
  • Evde yapılmış meyve suları, bebeğinizin diş etlerini rahatlatabilir.
  • Bebeğinizin yeterli sıvı alımı olduğuna emin olun.
  • Sıcak gıdalar tüketmediğinden emin olun.
  • Doktorunuzun onayı varsa, eczanelerde bulunan diş jellerini kullanabilirsiniz.

Florürlü diş ürünlerini hayatına sokmayın!

Florür, vücutta birikme yapan maddelerden biridir. Vücudumuza bir şekilde aldığımız florürün bir kısmı idrar yolu ile atılırken, bir kısmı beyin ve kemiklerde birikme yapar ve vücuttan atılamaz. Bu da sağlığımız için, özellikle beyin ve kemik sağlığımız için olumsuz durumlara neden olur. Florür, özellikle diş macunlarında bulunur. Her ne kadar diş çürümesini önlediği bilinse de, vücudumuz için yarattığı diğer olumsuz durumlar nedeniyle kullanılması önerilmemektedir. Bu nedenle florürsüz diş ürünlerini kullanmanız daha faydalıdır.