Bebeğinizin İlk Yemeği, Anne Sütü Değil Kolostrum

0
3224

Kolostrum: Bebeğinizin İlk Yemeği

Kolostrum, bebeğinizin enfeksiyonlara karşı korunması için yenidoğanın ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu tüm besin maddeleri sağlayan sıvıdır. Her ne kadar olgunlaşmamış süt olarak algılansa da anne sütünden yapı ve içerik itibariyle çok farklıdır. Anne sütünden farklı olan rengi ve kalınlığı, içeriğindeki koruyucu faktörlerin daha yüksek olmasına bağlıdır. Olgun anne sütü ile karşılaştırıldığında kolostrum, protein açısından daha yüksek, şeker ve yağ açısından biraz daha düşüktür.

Bebeğinizin doğumunun ardından onun beslenmesi için kolostrumunuz tek başına yeterlidir. Kolostrum, sarımtırak renkli ve daha ayrık bir yapıdadır. Vücudunuz doğumdan sonra birkaç gün boyunca kolostrum üretecek ve süt miktarı arttıkça kolostrum daha kaygan ya da beyaz renkte olacak ve sonunda tam manasıyla anne sütüne dönüşecektir. 

kolostrum

İlk Beslenme

Bebeğiniz (bazı bebeklerde diğerlerinden daha fazladır) emzirme içgüdüsü ile doğar. Bu içgüdü doğumdan hemen sonra daha yoğun olduğu için, onu hayatın ilk saatinde hemen emzirme pozisyonuna almak gerekir. Bebeğin bu emzirme faaliyeti, göğüslerinizi daha fazla süt üretmek için teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda da güvenilir bir süt tedarikinin başlamasını sağlar. Aslında bu süreç annenin ve bebeğin emzirmeyi öğrenme sürecidir. Kolostrumun sütten farklı yapısı, anneleri önceleri paniğe sokabilir. Anneler sütünün yeterli ve doğru olmadığını düşünebilir. Ancak bu sıvının kolostrum olduğunu ve besleyici olduğunu bilmeleri gereklidir.

kolostrum-annelerbilir

 

Annelerin süt kanalları ilk dönemlerde kolostrum açısından çok zengindir. Kolostrumun çok az bir miktarı bile bebeğin hem karnını doyurur ve bağışıklık sistemi için inanılmaz bir fayda sağlar.

Bu ilk günlerde bir bebeğin biraz kilo vermesi normaldir. Bu kilo kaybı, gebelik sırasında bebekte biriken ekstra sıvıdan oluşur. Doğumdan sonraki günlerde bebeğinizin iştahı ve sıvı ihtiyacı artar. Doğumdan yaklaşık iki ila beş gün sonra, bebek tekrar kilo almaya başlayacak ve ilk aylardan sonra kolostrum, anne sütüne dönüşmeye başlayacaktır.