Bebeğinizin İlk Yılı! Neler Yaşayacaksınız?

0
1603

Büyük Beklentiler: Bebeğin İlk Yılı

Sonunda beklediğiniz an geldi ve bebeğinize kavuştunuz! Asıl maraton işte şimdi başlıyor! Bir bebek bakımı yorucu olabilir, ancak sabırsızlıkla beklenecek çok şey var. Bebeğinizle birlikte, ilk kez yaşayacağınız anları bu içeriğimizde derledik.

bebeğinizin ilk yılı

Gülücükler

İki ay boyunca uykusuz geceler ve 24 saat yatıştırmanın ardından, bebeğinizin gözyaşlarını bol miktarda gördünüz. Belki kısa bir süre gülümseme gördünüz ama gaz problemi ile gülüşleri yine soldu. Şimdi gerçek ödülün zamanı geldi. Yaklaşık 2 aylıkken, bebeğiniz size cevap olarak gülümser  Sesinizi duyması ya da yüzünüzü görmesi bebeğinizin karşı konulamaz gülümsemesini tetiklemek için gereken tek şeydir.

 

bebeğinizin ilk yılı

Uyku

Sürekli bölünen gece uykuları bir annenin en büyük sorunlarından biridir. Bir yeni doğanın bütün gece uyumasını beklemek gerçeklikten uzak ve sağlıksız olsa da, veliler rahatlamanın yakında olacağından emin olabilirler. 4-6 ayda, çoğu bebek gece boyunca uyku kabiliyetine sahiptir.

bebeğinizin ilk yılı

Oturmak

Yaklaşık 5 veya 6 ay boyunca, çoğu bebek destek ile oturabilir – ya önlerinde ellerine dayanarak ya da yastıklara ya da mobilyalara yaslanır. Bebekler genellikle 7-9 ayda yalnız başına oturabilirler.

 

 

 

 

bebeğinizin ilk yılı

Dil Gelişiyor

Bebekler yaklaşık 9 aylık dönemde sesleri taklit etmeye başlarlar. “Bay, bay”, “dede”,”baba”, “mama” gibi tekrarlayan seslere bebeklerin meyili fazladır.

bebeğinizin ilk yılı

Ek Gıda

Annelerin en sabırsızlandığı şeylerden biri ek gıdaya geçiştir. Bebekler 6 aydan sonra artık ek gıda ile beslenmeye geçiş yapabilirler. 9-12 ay arası bebekler, parmak gıdalar gibi küçük nesneleri tutabilir ve yiyebilirler. Yine de, herhangi bir olumsuz durumu engellemek için bebekler yerken onları kontrol etmeniz önemlidir.

bebeğinizin ilk yılı

Emekleme ve İlk Adımlar

Bebekler 12. aylarına gelene kadar yavaş yavaş emeklemeye başlarlar. ayrıca artık etraftaki mobilyalara tutunarak küçük adımlar da atmaya başlarlar. desteksiz yürümeye başladıkları andan itibaren artık birçok şey değişecektir.

Bu süreçten sonra artık bebeğiniz cümleler kurmaya ve seri bir şekilde yürümeye başlayacak ve ilerleyen zamanlarda ise onunla vakit geçirmekten çok hoşlanacaksınız!