Bebeğinizin Mamasını Kendiniz Yapın! En Lezzetli 5 Bebek Maması Tarifi

0
460
bebek maması

Bebekler, ilk 6 aydan sonra süte ilave olarak ek besinler almaya başlarlar. Anneler, genellikle piyasada bulunan kuru, yaş mama ve meyve pürelerini, renkli ambalajları ve üzerinde bulunan “katkısızdır” yazısına aldanarak bebeklere ek besin olarak takviye yaparlar ancak her ne kadar üzerine basarak katkısız ve doğal olduğu söylense de koruyucu madde içerdikleri aşikardır. Peki hem onlarca lira vermekten kurtulup hem de bebeğiniz için sağlıklı olduğuna emin olacağınız mamaları kendiniz yapmak ister misiniz? Öyleyse bu tarifleri incelemenizde fayda var.

 

Elmalı Havuçlu Meyve Püresi

Malzemeler: 1 adet elma, 1 adet havuç

Hazırlanışı: Elma ve havuçları suda haşlayarak yumuşamasının ardından ister blendır ister bir tahta kaşık yardımı ile ezerek püre haline getirin. Elma ve havuç içerisinde bulunan vitaminler, bebeğinizin göz ve cilt sağlığı için oldukça faydalıdır.

 

Patates ve Bezelyeli Mama

Malzemeler: 1 adet patates, 50-60 gram bezelye, 1 çay bardağı süt

Hazırlanışı: Patates ve bezelyeleri ayrı ayrı haşlayın. Sebzelerin pişmesinin ardından bir tahta kaşık veya blendır yardımı ile ezin ve sebzeleri bir araya getirin. Kıvamı ayarlamak için içerisine sütü ekleyin.

Baklagillerin gaz yapma ihtimaline karşı bezelyeyi tel bir süzgeç yardımı ile ezebilirsiniz.

 

 Muzlu Yoğurt

Malzemeler:  yarım muz, ev yapımı yoğurt

Hazırlanışı: Muz ve yoğurdu bir arada blendır veya tahta kaşık yardımı ile ezerek homojen bir karışım haline getirin. İshal gibi durumlarda bebeğinize kaybettiği potasyumu ve mineralleri geri sağlayacak bu karışımı mutlaka ev yapımı yoğurt ile yapın.

 

Bisküvili Kahvaltı Maması

Malzemeler: 3-4 bebek bisküvisi, 1 tatlı kaşığı pekmez, 1 dilim az yağlı ve az tuzlu peynir, 1 çay bardağı süt

Hazırlanışı: Bebek bisküvisi ve peynirin üzerine sütü ekleyerek malzemeleri ezin. Mama kıvamına gelmesinin ardından üzerine pekmezi ekleyerek mamayı tatlandırın.

 

Peynirli Armut Maması

Malzemeler: 1 orta boy armut, 2 yemek kaşığı labne peynir, 1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı: Armutu küçük dilimler halinde haşlayın ve yumuşamasının ardından labne peyniri ile bir arada ezin. Mama kıvamına gelmesinin ardından pekmez ile tatlandırın.