Bebeğinizin Uyku Sorununun Sebebi Eşyalar Olabilir

0
327

Bebeklerde uyku sorunu

Bebeklerde görülen uykusuzluk problemi, hem bebeği hem de ebeveynleri ciddi sıkıntılara sürüklüyor. Özellikle tüm gece uykusuzluk geçen anne ve babalar gün içerisindeki aktivitelerinde sorunlar yaşıyorlar ve bu sorun hem sosyal hem de iş hayatlarında performans düşüklüğüne sebep oluyor.

Ebeveynler, bebeğin uyku probleminin arkasında genelde hastalık, açlık gibi sorunların yattığını düşünse de bebeğin uyuyamamasının tek sebebi bunlar değil. Aileler tarafından göz ardı edilen bir unsur bebeğin uyku düzeninin bozulmasına yol açıyor olabilir. Bu göz ardı edilen unsur ise eşyalar!

Bebeğin uyuduğu oda içerisinde bulunan elektronik aygıtlar, özellikle kapansa dahi belli bir süre yaydıkları enerji, bebeği etkileyerek uykuya dalmasını engeller. Bu cihazların yaydığı parlak ışıklar, bebeğin dikkatini dağıtarak uykuya dalmasını zorlaştırır. Ayrıca bu ışıklar, uyku esnasında ve karanlıkta salgılanan, kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı etkili ve büyümeyi hızlandıran melatonin hormonunun salgılanmasını engeller.

bebeklerde uyku sorunları

Oldukça sevimli görünen ve hem ailelerin hem de yakınlarının hediye amacıyla bebek için aldıkları çok çeşitli peluş oyuncaklar da bebeğin uykuya dalmasını engeller. Bebeğinizin yatağını asla peluş oyuncaklarla doldurmayın. Yanında hoşuna gittiğini düşündüğünüz yalnızca bir oyuncak olsun. Bebeğin yatağında temas ettiği yabancı maddeler uykuya dalmasını zorlaştıracaktır.

Bebeğin yatacağı ortamın mümkün olduğunca sade tutulması gereklidir. Çok ışıklı ve çok renkli oyuncaklardan ve döşemelerden mümkün olduğunca uzak durulması gereklidir. Bebeğin yatacağı yatak örtülerinin yumuşak ve pamuklu materyallerden oluşması uykuya dalması ve rahatlığı için önemlidir.