Bebek Giysileri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
853
bebek kıyafetleri

Bebek giysileri seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Bebekler, ciltlerinin hassaslığı nedeniyle, dış etkenlerden çok kolay etkilenirler. Giysiler, banyoda kullanılan sabunlar ve buna benzer etkenler, ciltlerinde kızarıklıklara, tahrişlere neden olabilir ve bundan rahatsızlık duyabilirler. Bu nedenle bebek giysileri için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır.

Sentetik ürünlerden uzak durun.

Sentetik ürünler bebeğin cildinde tahrişe neden olur. Bu nedenle doğal malzemelerden üretilmiş kıyafetlerin tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Kıyafetlerin etiketlerine dikkat edin

Sert ve bebeğin cildine zarar verebilecek malzemeden yapılmış etiketleri olan kıyafetler yerine dokuma etiket bulunan kıyafetleri tercih edin. Anneler genelde bebeklerine zarar vermesin diye kıyafet etiketlerini keserler, ancak dokuma etiketlerin kesilmesine gerek yoktur. Aslında kıyafet etiketlerini kesmek doğru değildir, çünkü kıyafetleri özellikle bebek kıyafetlerini muhakkak üzerindeki yıkama talimatına uygun olarak yıkamalısınız.

bebek kıyafetleri

Üzerindeki materyallere dikkat edin

Üzerinde fermuar, lastik ve düğme bulunan kıyafetleri tercih etmeyin. Esneyen, çıtçıtlı bir şekilde açılan kıyafetler hem bebeğin daha kolay hareket etmesine yardımcı olur hem de alt değiştirme faaliyetlerinde bebeği ve kendinizi zorlamadan, kolayca giysisini çıkarabilmenizi sağlar.

Bebeği sıkan, hareket etmesini engelleyen kıyafetlerden uzak durun. Özellikle kasık bölgesi ve eklemlerini sıkan giysiler bebeklerin hareket faaliyetlerini büyük ölçüde kısıtlar. Diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise çorapların lastikli kısımlarıdır. Bu bölgelerin bebeklerin bacaklarını sıkmadığından emin olmalısınız.

Kıyafet seçimi kadar, kıyafetlerin nasıl yıkanacağı da önemli bir konudur. Bebek kıyafetlerini muhakkak üzerinde bulunan etiketlerdeki talimatlara uygun yıkamalısınız. Ayrıca üzerinde kalıntı bırakacak deterjanları ve sabunları asla kullanmamalısınız. Bu sebeple üretilen, bebeklerin hassas cildi için hazırlanmış kokusuz, kimyasallardan arındırılmış deterjanlar bulunmaktadır, yıkama için bunları tercih edebilirsiniz. Bebeklere aldığınız giysileri giydirmeden önce muhakkak yıkamalısınız. Ayrıca ütülemek de hijyen açısından faydalı olacaktır.