Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanmalı?

0
1131

Bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı? Bir bebeğin doğumu ile çamaşır miktarında artış olur. Çeşitli yemek lekeleri, dışkı veya idrar lekeleri olan kıyafetlerle sık sık karşılaşacaksınız. Ebeveynler böyle durumlarda bebeğin cildini rahatsız etmeden lekeleri ve kokuları gidermek için ürünler bulmaya çalışırlar. Bu içerikte vereceğimiz ipuçları ile “bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı?” sorusuna cevap bulacak, doğru deterjanın seçilmesinden ve ortak lekelerin çıkarılmasına kadar, birçok yardımcı bilgiye ulaşacaksınız.

Bebeğinizin tüm giysileri kullanılmadan önce yıkanmalıdır. Yeni doğanlar genellikle hassas cilde sahiptir ve deterjan kalıntıları veya toz gibi etmenler cildine zarar verebilir. Bebeklerin özellikle çorap ve eldiven gibi küçük giysileri makineye kaçabilir. Bu nedenle bu giysileri yıkama ve kurutma sırasında bir file veya tül torbaya yerleştirin.

İlk kez bir giysi yıkarken giysinin bakım etiketini okuduğunuzdan emin olun. Çocuk patikleri alev geçirmez olmalı. Alev geçirmez kumaşlarda kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın; bu işlenmiş kumaşları mahvedebilir.

 

bebek kıyafetleri nasıl yıkanmalı

Deterjan Seçimi

Bazı ebeveynler, bebek kıyafetleri için bir bebek deterjanı kullanmakta ısrarcı olabilirler. Ancak sağlık uzmanları, bebeğinizin alerjisi veya çok hassas cildi olmadığı sürece bunun gerekli olmadığını söylüyor. Bebeğinizin giysilerini düzenli sıvı deterjanla ailenin çamaşırlarının geri kalan kısmı ile yıkamak sorun değildir. Sıvı bir deterjan tercih edilebilir. Sıvı deterjanlar toz deterjanlara göre daha kolay durulanırlar, bu da bebeğin derisini tahriş edebilen deterjan kalıntılarının giyside kalmayacağı anlamına gelir.

Deterjanların bebeğinizin cildine zarar verip vermeyeceğinden emin değilseniz, önce küçük bir parça giysiyi deterjanda yıkayın ve bebeğinize giydirin. Eğer cildinde hassasiyet oluşuyorsa boya ve koku barındırmayan, özel deterjanları kullanmayı deneyin.

Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Formül mama, anne sütü, tükürük, gıda lekeleri ve dışkı: Lekeleri, enzim içeren, kokusuz bir deterjan kullanarak serin suda bekletin. Bu işe yaramazsa, çok amaçlı bir leke sökücü deneyin ve normal bir şekilde yıkayın.

İdrar için: Bir idrar lekesinin çıkarılması iki aşamalı bir işlemi gerektirir. 1 çorba kaşığı çamaşır suyunu (beyaz kıyafetler için) 1 su bardağı suda inceltin ve lekeli bölgeye uygulayın. Ardından normal bir şekilde yıkayın.

Bebek yağı için: Giysiyi önce çok yüksek sıcaklıkta suda bekletin ve normal yıkama yapın.

Meyve ve sebzeler için: Meyve ve sebze lekeleri için giysiyi beyaz sirke ve su karışımına batırın ve bekletin.  Ardından soğuk su ile durulayın.

Uyarı: Çamaşır suyu asla sirke ile karıştırılmamalıdır.