Bebek Mamasına Ne Zaman Başlanmalı ?

0
866

Uzmanların da her seferinde belirttiği gibi anne sütü en doğal ve taze besin kaynağıdır. Her zaman temiz ve mikropsuzdur, kolaylıkla sindirilir. 4-6 ay boyunca bebeğinizin su da dahil tüm ihtiyaçlarını karşılar. Anne sütü alan bebeklerde karın ağrısı ve kabızlık az görülür ve anne sütü daha ekonomiktir ve anne ile bebek arasındaki özel bağın kurulmasını sağlar.Bu yüzden bebeğin sağlığı için ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir. Bebeğe sadece anne sütü vermek gerektiği bilinir ama aksine bebeğinizi hem emzirebilir, hem de ona mama verebilirsiniz. Bazı özel durumlarda; anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, prematüre doğmuş bebeklerde anne sütüyle birlikte bebek mamasına başlanabilir. Böyle durumlarda ufak ilaç kadehleri kullanılarak mama verilmesi öneriliyor.

Peki bebeğinizi ne zaman biberonla beslemeye başlamalısınız? Anne sütü alan bebeklere oturana kadar yani ilk 3-4 hafta biberon verilmesi önerilmiyor. Bebek 2-3 aylık olduktan sonra biberon günde 1-2 sefer verilebilir. Annesini emen, sütün yeterli olduğu durumlarda biberona gerek yoktur.Bu sağılan anne sütünün de biberonla değil, kaşık ile verilmesi gerekmektedir. Hiç anne sütü almayan bebeklerde biberon kullanılabilir ancak unutulmamalıdır ki anne sütü ve mama birlikte verilen bebeklere biberonla mama verilirse bebek biberonun kolaylığına alışacağından meme başı şaşkınlığı oluşur ve anne memesini bırakma riski doğar. Ayrıca kaşığın temizlenmesi kolaydır.

Çalışan anneler ise anne sütünü sağarak eve bırakılabilir ve anne evde olmadığı zaman bebeğe kendi anne sütü verilebilir. Anne sütü buzdolabında 24 saat, oda ısısında 8 saat saklanabilir.Çalışmaya yeniden başlayan ve pompa kullanmak istemeyen pek çok kadın; bebeklerini sabah ve akşam emzirirler. Gereğince kilo alamayan çocukların beslenmesi; anne sütünün yanında, bire üç oranda hazırlanmış mamayla takviye edilebilir. Böylece bebek; hem yeteri kadar beslenir, hem de anne sütü sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

Vücut süt üretimini, günlük talebe göre ayarlar. Az talep varsa, az süt üretilir.Bu yüzden uzmanlar annelerin ‘Sütüm yok’ diye endişe edilmemesi gerektiğini,sütü gelmeyen kadınların sütü gelmese de emzirmeye devam etmeleri gerektiğini; bu şekilde beyne uyarı gideceğini ve vücudun süt salınımına başlayacağını belirtiyor. Bebek emerken rahatsa, yavaş yavaş emiyor ve arada uyuyorsa, düzenli kilo alıyorsa, günde 6 defa tuvaletini yapıyorsa ve anne acı hissetmiyorsa bebek doydu demektir.