Bebek Reflüsü Nedir? Bebek Reflüsü İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir

0
436
Bebek Reflüsü Nedir? Bebek Reflüsü İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir

Bebeğiniz sık sık kusuyor ve beslendikten sonra besinleri ağzına geri mi geliyor? Öyleyse bebeğinizde bebek reflüsü olma ihtimali çok yüksektir.

Her ne kadar kulağa tuhaf gelse de, bebeklerde reflü sık görülen bir rahatsızlıktır. Bebek kusma refleksini kasılmadan ve kendiliğinden gerçekleştirir. Reflüsü olan bebeklerde kusmanın haricinde huzursuzluk, ağlama ve besin almayı reddetme gibi belirtiler görülür. Bebeğin doğumunun ardından, 1. ayında görülmeye başlar ve ilk 4 ay çok sık görülür. Belirtiler 12. aya doğru kendiliğinden azalarak ortadan kalkar. Bebeğin henüz besinlere alışamaması veya beslerken yapılan yanlışlıklar reflünün oluşumuna olanak sağlar. Bebek reflüsü genelde çok ciddi sıkıntılara sebep olmasa da, eğer 1 yaşından sonra kendiliğinden kaybolmuyorsa doktor kontrolünde tedaviye başlanmasında fayda vardır. Bu gibi durumlarda tedavi sağlanmazsa ileride solunum ve mide rahatsızlıkları artma riski söz konusudur.

bebek-reflusu

Bebek Reflüsü İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 

  • Bebek reflüsünün semptomlarının artmasının en büyük nedeni annelerin bebeklerini beslerken yaptıkları yanlışlıklardır. Anneler genelde bebeklerini rahat ve tok bir karınla uyuması için, yatırmadan hemen önce veya uyku esnasında emzirirler. Bu, bebeğin reflüsünü arttırır ve sağlıklı bir yöntem değildir. Bu nedenle bebeğin uyumadan en az 1 saat önce beslenmesi gereklidir.
  • Bebekler genelde devamlı yatar pozisyonda oldukları için reflü şikayetleri artacaktır. Bu nedenle bebek için en uygun pozisyon yüzükoyun yatmaktır. Ancak bu pozisyon SIDS’e (ani ölüm) neden olabileceği için bebeğin ilk aylarında tercih edilmez. Bu nedenle bebeğinizin yastığını biraz yüksekte tutmanız yardımcı olabilir.
  • Bebek sık sık ve az miktarda emzirilmelidir. Bebeğe birden besin yüklemesi yapılması onu rahatsız edebilir.
  • Her emzirme sonrası bebeğin gazı mümkün olduğunca çıkarılmalıdır.
  • Bebeğin beslenme esnasında ve beslendikten sonra ağlamaması, ıkınmaması ve çok gülmemesi sağlanmalıdır. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken karın kaslarını kasacağı için reflü şikayetleri artabilir.
  • Eğer bebek ek gıdalar almaya başladıysa koyu mamalar ile besleyerek mide içerisinde sıvı emilimi sağlayabilirsiniz. İçerisinde pirinç nişastası veya pirinç gevreği bulunan mamalarla bebeğinizin reflü şikayetlerini azaltabilirsiniz.
  • Ev içerisinde sigara kullanımı varsa sonlandırılmalıdır. Pasif içicilik reflü şikayetlerinin artmasına neden olur.