Bebekler ve Çocuklarda Süt Alerjisi

0
994
Bebekler ve Çocuklarda Süt Alerjisi

Her yaştan insanlarda süt alerjisi görülebilir, ama bebeklerde daha yaygındır. Çoğu çocukta büyüme ile ortadan kaybolur, ancak bazılarında devam eder.

Bir insanın bağışıklık sistemi normalde enfeksiyonlarla savaşır ve bağışıklık sistemi çoğunlukla anne sütü içerisindeki proteinlerle gelişir. Ancak inek sütü içerisindeki proteinlerin anne sütünden olan farklılığı, bebeklerin vücudunda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bebekler genellikle süt alerjisine ilişkin ilk belirtilerini inek sütü esaslı mamalar aldıktan sonra haftalar içerisinde gösterirler. Anne sütüyle yapılan mamaları tüketen bebeklerin inek sütü ile yapılan mamaları tüketen bebeklere göre alerjiye yakalanma riski daha fazladır.

Süt alerjisi olan bazı bebekler, sütü aldıktan hemen sonra alerjik reaksiyon gösterirler.

Süt Alerjisinin Belirtileri

Süt aldıktan kısa bir süre sonra çocuklarda şu belirtiler görülebilir;

 • Hırıltılı solunum
 • Nefes darlığı
 • öksürme
 • ses kısıklığı
 • Boğaz sızdırmazlığı
 • mide bozukluğu
 • kusma
 • ishal
 • Kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler
 • kırmızı lekeler
 • şişme
 • Baş dönmesi veya bilinç kaybına neden olan kan basıncında bir düşüş

Bir süt alerjisi, farklı zamanlarda farklı semptomlara neden olabilir. Bazı reaksiyonlar hafiftir ve vücudun yalnızca bir sistemini (ciltte kabarıklıklar gibi) içerir. Ama geçmişte hafif reaksiyonlar gösteren bir çocuğun bir daha ki sefere  ciddi bir alerjik reaksiyon göstermeyeceği anlamına gelmez. Süt aldıktan kısa bir süre sonra semptomları olmayan çocuklar, saatler ila günler sonra sorunlara neden olan farklı bir reaksiyon türüne sahip olabilirler ve hatta bazı çocuklarda nefes darlığı, ağız ve boğazda şişme görülebilir. Bu gibi durumlarda çocuğun acilen bir uzmana götürülmesi gerekir.

Süt Alerjisinin Tanılanması

Bebeğinizin süt alerjisi olduğunu düşünüyorsanız, bebeğinizin doktoruna görünün. O size sorular soracak ve neler olup bittiğini sizinle konuşacaktır. Doktor bebeği inceler sonra, bazı dışkı testleri ve kan testleri talep edebilir.

Alerji tespiti için cilt testi de yapabilir. Cilt testi sırasında doktor ya da hemşire bebeğin derisine küçük bir miktar süt değdirir, sonra cildin dış tabakasını deler veya deriye küçük bir çizik atar. Çocuğunuz alerjene tepki gösteriyorsa, cildin bu bölgesi biraz şişer.

Alerji uzmanı bebeğinizin ciddi bir alerjik reaksiyon riski altında bulunduğu tespit edilirse, ona bazı ilaçlar önerebilir. Ama genelde alerjik besin olan sütten uzak durmak yeterlidir.

Bir Süt Alerjisi Reaksiyonunu Önleme

Emziriyorsanız

Emzirilen bebeklerinizde bir süt alerjisi varsa, süt ürünlerinden kaçınmanız önemlidir, çünkü alerjik reaksiyonlara neden olan süt proteinleri anne sütüne geçebilir. Bu nedenle tükettiğiniz besinlerin içeriğini iyi okumalı ve süt ürünleri içeren ürünlerden uzak durmalısınız.

Süt ürünlerinden almakta olduğunuz şeyin yerine alternatif kalsiyum kaynakları ve diğer hayati besinler bulmak konusunda doktorunuzla veya diyetisyenle konuşmak isteyebilirsiniz.

Formula Besliyorsanız

Eğer mama ile besliyorsanız, doktorunuz bir geçiş için yoğun hidrolize formül mamalar önerebilir. Ayrıca “kısmen hidrolize” formüller görebilirsiniz, ancak bunlar gerçekten hipoalerjenik değildir ve önemli bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Kendi formülünü hazırlamaya çalışmayın. Ticari formülasyonlar sağlık kurumları tarafından onaylanır ve evde kopyalanamayan çok özel bir süreçle oluşturulmuştur. Süt alerjisi (pirinç sütü, badem sütü veya hindistan cevizi sütü gibi) diğer süt türleri için de geçerli olabilir.

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, çocuğunuzun doktoruyla konuşun.