Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0
423
Bebekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her bebek kırılgan, narin bir yapıda doğar ve bakıma muhtaçtır. Küçücük bedeni, alışkın olduğumuz çoğu özellikten uzaktır, henüz dili ve hareketleri gelişmediğinden ötürü aslında onların isteklerini ve davranışlarını yorumlamak, ebeveynler için zordur. Her bebek ne kadar birbirinden farklı olsa da bazı ortak özellikleri vardır, örneğin her ebeveyn bebeğin ağlamasından karnının acıktığını veya bezini kirlettiğini düşünebilir. Bu narin bebeklerin gelişimi ile ilgili her ebeveynin öğrenmesi gereken bazı konular vardır. Gelin, bu konulara birlikte göz atalım.

 

baby boy on weight scale

Doğumdan Sonra Hızlıca Kilo Verir ve Geri Alırlar

Çoğu bebek, doğumdan 1 hafta sonra %5 ile %10 arasında kilo kaybeder. Ancak 2. haftadan sonra verdikleri bu kiloları geri kazanır ve hatta doğumdaki ağırlıklarının bile üzerine çıkarlar.

bebekler-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-annelerbilir2

Her Gün Banyo Yapmaya İhtiyaçları Yoktur

Bebeklere sık sık banyo yaptırmak, ciltlerinin kurumasına yol açar. Özellikle göbek bağı düşene kadar (ilk 1 veya 2 hafta) banyo yaptırmaktan uzak durmak gerekir. Bu süre içerisinde bebeğinizin temizliğini sünger yardımı ile, bebek sabunu ve bol su ile de yapabilirsiniz. Bu süreçten sonra bebeğinizi haftada 2 kere yıkamak yeterli olacaktır.

bebeklerde-cilt-kurulugu

Bebeklerin Cilt Problemleri Geçicidir

Bebekler doğduklarında ciltlerinde milia adı verilen, küçük, sivilce görünümlü kabartılar ortaya çıkar. Bu genelde ebeveynleri tedirgin eder, ancak milialar geçicidir ve ilk iki haftadan sonra kaybolmaya başlar. Ayrıca bebeklerde özellikle kafalarında görülen, konak adı verilen ve yağ bezlerinin aşırı salgılanmasından kaynaklanan sarımsı kabuklar görülür. Ancak konak da geçicidir, çok özel bir tedavi gerektirmez.

 

bebekler-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-annelerbilir3

Ağlaması Bir İsteği Olduğuna İşaret Eder

Bebeğin ağlaması, aslında ebeveynler için iyi bir işarettir. Çünkü ağlamak, bebeğin aç olduğunu, ağrısı olduğunu veya tuvaletini yaptığının bir belirtisidir. Bebeğinizi ağlamanın ardından doyuruyorsanız, altını değiştiriyorsanız ve rahatını sağlıyorsanız ve bebeğinizin ağlaması bunun ardından kesiliyorsa altında ciddi bir sorun yoktur. Ancak ağlaması buna rağmen kesilmiyorsa, bir uzmana danışabilirsiniz.

 

bebeklerde-hickirik-annelerbilir

Hıçkırığı Gelişmesi İle Alakalıdır

Yeni doğan bebeklerde hıçkırık sorunu sık karşılaşılan bir sorundur ama hıçkırık korkulacak bir durum değildir. Bebeklerin sindirim sistemleri, anne sütüne uyum göstermeye çalışırken, midelerinin de yeni besinler aracılığı ile genişlemesiyle diyaframa baskı yapar ve sonucunda hıçkırık oluşur.

 

uyuyan-bebek-annelerbilir

Gece Uykusuna Alıştırın

Yeni doğan bebekler genelde 18-20 saat boyunca uyurlar. Bu uykunun büyük çoğunluğu gündüzdür ve dolayısıyla bebeklerin uyanık olduğu saatler geceleri olacak, bu durum sizi zora sokacaktır. Bebeğinizi ara ara uyandırarak, gece uyku çekmesini sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin uykusu düzene girdiğinde siz de daha az yorulacaksınız.