Bebekler Rüya Görür mü?

0
495
bebekler rüya görür mü

Bebekler rüya görür mü? Her ne kadar fark edemeseniz de, bebeğiniz aslında çok uyur! Henüz bir haftalıkken, bebeğiniz günde 16 saat uyku çekiyor olacak ve 12 ayın sonunda bu süre 13 saate kadar düşecek. Ve o süre içinde bebeğiniz sizden  çok daha fazla rüya görüyor! Kulağa tuhaf gelse de bu gerçek bir bilgidir. Kafanızda bazı soru işaretlerinin oluştuğunu görebiliyoruz. Bebekler rüya görür mü, bebekler rüyasında ne görür gibi sorularınızın tamamı işte bu içerikte!

bebekler rüya görür mü

Yetişkinlerde olduğu gibi, bebekler de bedenlerini ve beyinlerini onarmak için uykuya ihtiyaç duyuyor. Hepimiz uyku döngülerinden geçiyoruz. İlk önce uykuya daldığımızda hafif uyku halindeyiz ve bu aşamada uyanmamız çok kolay. Daha sonra derin uykumuza başlarız ki bu da beynimizin dinlenme ve iyileşme zamanıdır. Sonra tekrar hafif uykuya geçiş yaparız. Bu döngülerin her biri yaklaşık 90 dakika alır, ancak bebeğinizin uyku döngüleri çok daha kısadır ve hafif uyku modundan her 50 dakikada bir derin uykuya geçer. Bu nedenle, bebeklerin rüyaların gerçekleştiği REM uykusu süreleri daha fazla olduğundan, bizden çok rüya görürler. Çocuklar yetişkinlerden daha çok rüya görür, ancak bebekler hepsinden daha fazla rüya görürler.

Bebekler ne hakkında rüya görüyor?

Elbette bir rüya günlüğü tutmalarını istemenin hiçbir yolu yoktur, ancak uzmanlar rüyaların bebeklerin deneyimlerinin anlaşılmasına yardımcı olduğuna inanmaktadır. Bildiğimiz gibi, bebeğiniz rahimde ses çıkarabilir, kokabilir ve rahimde rüya görerek vakit geçirirken amniyotik dünyasını işler ve anlamaya çalışır. Bu işlem bebeğiniz doğduğunda da devam eder, çünkü onun dünyasında her şey yenidir.

Bebeğiniz rüyasında ne olduğunu size söyleyemese de yaşadığı rüyalar hakkında ipuçları vardır. Büyük ipuçlarından biri, bebeğinizin uyandığındaki davranışlarıdır. Eğer mutlu ve gülümsüyorsa, muhtemelen iyi bir rüya görmüştür. Telaşlı ve ağlıyorsa, daha mutsuz bir deneyim yaşıyor olabilir.

Bebeğimin hayal gördüğünü nasıl anlarım?

Bunlar karyolanın üstünde durmanıza izin verebilir, ancak bebeğinizin hayal ettiği üç önemli işaret buradadır:

Seğirme: eğer bebeğiniz uykudayken kolları veya bacakları seğiriyorsa, bu bir rüya gördüğünün belirtisidir.

Gülümseme: Doğumundan sonra ilk ayında bile olsa, bebeğinizi uykudayken kendiliğinden bir gülümseme ile görürseniz, muhtemelen rüyasında gördüğü şeyden keyif alıyor.

Göz hareketi: Bebeğinizi gözleri göz kapaklarının altında hızlıca hareket ederken görebiliyorsanız, bebeğiniz kesinlikle rüya görüyordur. Bazı bilim adamları bunun sebebinin rüya sahnelerinin değişmesi esnasında olduğunu söylüyor.