Bebeklerde Alerji Çeşitleri Ve Belirtileri

0
913

Ebeveynler genellikle burun akıntısı, kızarıklık, hazımsızlık veya huysuzluk gibi belirtilerin bir alerjiye işaret edebileceğinin farkında değillerdir. Çoğu zaman bu belirtiler soğuk algınlığı veya başka rahatsızlıklarla karıştırılabiliyor. Bebeklerde alerji çoğu zaman bağışıklık sistemine uygun olmayan bir reaksiyonun sonucudur. Bebeğin alerjik reaksiyonu olduğunda, bağışıklık sisteminin uygun olmadığı bir tepkinin sonucudur. Bağışıklık sistemi hastalığa karşı savaşmak için programlanmıştır, ancak bazen polen gibi zararsız bir maddeye sanki işgalci bir parazit, virüs veya bakteri gibi tepki verir. Karşı koymak için, bağışıklık sistemi, antikorlar adı verilen koruyucu proteinleri aşırı üretir. Bu aşırı üretim, dokuların şişmesi ve iltihaplanmasına neden olur. Bebeğinizin alerjik reaksiyonu, tetikleyen her ne ise maruz kalırsa tekrarlanabilir.

Alerjik olma eğilimi kalıtsaldır. Ailesinde en azından bir ebeveyni veya bir kardeşinde alerji öyküsü (alerjik rinit, astım, besin alerjisi veya egzama) olan bebeklerin 5-7 yaş arasında besin alerjinin ortaya çıkma riski %20 kadar yüksek olabilir.

Bebeklerde Solunum Yolu Alerjileri:

Solunum yollarında meydana gelen alerjik reaksiyonların belirtileri ile soğuk algınlığının belirtilerini ayırt etmek bira güç olsa da aşağı da belirteceğimiz belirtilere dikkat etmeniz süreci kolaylaştıracaktır.

Üst solunum yolu: burun akıntısı ve ateş muhtemelen soğuk algınlığının belirtisidir. Bu belirtiler bir hafta kadar sürer. Ancak, ıslak, ince, sulu burun akıntısı eğer alerjik bir durumdan kaynaklanıyorsa daha uzun sürebilir

Anafilaksi adı verilen nadir ve şiddetli alerjik reaksiyon, bebeğin solunum yollarının hızla şişmesine neden olur. Bu, bebeğin rahat soluk alması veya yutkunmayı önler.

Alt solunum yolu: Alerjik bebekler solunum yolu virüslerine yatkındır. Öksürük ve hırıltı nefes yaygın semptomlarıdır. Alerjenlere ve virüslere tepki olarak, bebeğin hava yollarının kasları spazmlara ve şişmeye bağlı olarak kuru öksürük ve hırıltılı nefes almasına  yol açar.

Ayrıca bebeklerin gözlerinde kızarıklık geçmeyen göz akıntısı ve geçmeyen bir kaşıntı ve şişme görülebilir. Yeni doğan bebeklerin ciltlerinde döküntüler oluşabilir ancak bu döküntüler 2 ya da 3 ay içerisinde geçer. En yaygın alerjik döküntü atopik dermatit veya egzama birçok bebek için ilk uyarı işaretidir. Egzama bebeğin yanaklarında, gövdesinde, kollarında ve bacaklarında kızarık, pul pul ve bazen sızdıran bir döküntüdür. Küçük bebekler ve daha büyük çocuklarda, boyun, el ve ayak bileklerinde, dirsek ve dizlerde kuru, kaşıntılı cilt lekeleri gibi görünür. Bu duruma sabun, deterjan, yün gibi ürünler veya bebeğin vücuduna dokunan başka tahriş edici bir şey alerjik reaksiyona neden olabilir.

Bebeklerde Besin Alerjisi:

Bebeklerde alerji çeşitlerinden bir diğeri ise besin alerjisidir. Bebek alerji olduğunda belirtiler çok hızlı ortaya çıkar. Bir besini ilk kez ya da ikinci kez denemede bebeklerde alerji izlerine rastlayabilirsiniz. Alerjik belirtiler yüz, ağız, dilde veya vücutta kızarıklık, dudaklarda  veya gözlerde şişkinlik, burnun sürekli akması veya tıkanık olması, bulantı, kusma, ishal şeklinde olabilir. Alerjik reaksiyonunun türünü ve sebebini ortaya çıkarabilecek birçok alerji testi vardır. Testler sizin şüphelendiğiniz gıdaları baz alarak yapılacağı için son zamanda bebeğinize verdiğiniz besinleri de doktorunuza aktarın.

Yaygın alerjik besinler için; inek sütü, buğday ürünleri, soya, balık ve deniz ürünleri, yumurta ve kuru yemişleri söyleyebiliriz . Ek gıdaya geçiş sürecinde bu ürünler arasında inek sütü; 12. aydan önce verilmemeli fakat inek sütü yoğurt, peynir, muhallebi gibi süt ürünlerine dönüştüğünde verilmesinde bir sakınca yoktur. Yumurta ise 7. aydan sonra ufak ufak iyi pişmiş olarak sarısı verilebilir, akı ise süt gibi alerjik özelliği sebebiyle 1 yaşından önce verilmemelidir. Bebeklerde yeni başlanılacak bir besinin alerjik olup olmadığının ölçülmesi için üç gün içinde aşamalı olarak verilmeli

Besin alerjisi bebeklerde ve erişkinlerde düzelme eğilimi gösterir. Bu sebeplerle belirli aralıklarla yükleme testi yapılarak düzelip düzelmediği kontrol edilmeli. Süt, yumurta, buğday ve soya alerjileri yıllar içinde çoğunlukla düzelir. Fakat kuru yemiş, balık ve kabuklu deniz hayvanlarına karşı oluşan alerjik durum düzelmez.