Bebeklerde Dil Bağı Sorunu

0
2753
dil bağı

Yeni doğan bebekler henüz konuşma yetisine sahip olmadıkları için kendilerini ifade edemezler. Aslında dil bağı sorunu, konuşma ile ortaya çıkar ancak yeni doğan bebeklerde genelde emme problemleri ile kendini gösterir. Dil bağı sorunu ağız tabanı ile dil altında bulunan bağın kısalığı veya kalınlığı nedeniyle oluşur. Bu sorun yeni doğan döneminde beslenme problemlerine, ilerleyen zamanlarda ise konuşma bozukluklarına neden olur.

dil bağı

Dil bağının kısalığı veya kalınlığı problemi, çocukların % 2-3’lük diliminde ortaya çıkabilen bir sorundur. İlk dönemlerde fark edilemese de, bir süre sonra bebeğin meme ucunu kavrayamaması, emerken zorlanması ve buna bağlı olarak terlemesi, kilo kaybı gibi problemlerle ortaya çıkar. Bu problemlerle de ortaya çıkmadıysa, ilerleyen dönemlerde zor konuşma, şiveli konuşma, uzun kelimeleri ifade edememe gibi durumlarla kendini gösterir.

Dil bağının sorunlu olup olmadığı, oldukça basit bir muayene ile ortaya çıkar. Çocuk söylenenleri anlayacak yaştaysa, çocuktan dilini damağına değdirmesi istenir. Eğer konuşuyorsa, dil aracılığı ile çıkarılan “l,r,s,t,z”  gibi sesleri çıkarması istenir. 2 yaşından küçük çocuklarda ise emme bozukluğu ve kilo kaybı sorunlarına bakılır. Eğer bunların altında başka bir neden yoksa dil bağı sorunu ortaya çıkabilir.

Dil bağının kesilmesi işlemi için 2 yaşına kadar beklenmesi tavsiye edilir. Beslenme zorluğu ve kilo kaybı mevcut ise 2 yaş beklenmeden lokal anestezi yardımıyla dil bağı kesilir. Ancak besleme sorunu yoksa, 2 yaşına kadar beklenmesi daha faydalı olacaktır.