Bebeklerde Dil Gelişimi

0
357

Bebekler doğdukları andan itibaren ebeveynleriyle iletişim içine girmeye çabalarlar . Bunun için ilk çaba ağlamaktır. Ağlayarak istediklerini elde etmeye ve “ben buradayım” demeye çalışırlar. Bebeklerde dil gelişimi ise isteklerini tam olarak belirtmek için uygun olduğunda ise kendilerini sözlü olarak ifade etmeye başlarlar.

Bu süreçte aileler kendi seslerinin bebekleri için en önemli şey olduğunu düşünürler. Yapılan bir araştırma ise bebeklerin dil gelişiminde kendi yaşıtı başka bebeklerin sesinin yetişkinlere göre daha etkili olduğunu belirledi.

Kanada’daki McGill Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması, bebeklerin, yaşıtlarının seslerini yetişkinlerinkinden ortalama yüzde 40 daha uzun süre dinlediğini, bunun da konuşmayı öğrenme sürecinde son derece önemli rol oynadığını gösterdi. Bilim adamları, 6 aylık bebeklere, başka bebeklerin ve yetişkinlerin çıkardığı sesli harfleri tekrar tekrar dinletti ve dikkat süresini değerlendirdi. Bebeklerin yaşıtlarının sesini duyduğunda güldüğü ve dudaklarını kıpırdattığı, bunları, kendilerinin de çıkarmayı denediği seslere benzettiği, yetişkinlerin sesine ise kayıtsız kaldığı belirtildi.

Bilim adamlarından Linda Polka, bir bebekle konuşurken yetişkinlerin harfleri daha tiz ve vurgulu çıkardığını hatırlatarak aslında bu şekilde bebeklerin kendi sesini algılamaya hazırlandığını ifade etti.

Polka, bebeklerin yalnızken genellikle bazı sesler çıkardığını ve dudaklarını çeşitli şekillerde hareket ettirerek kendi seslerini bulmaya çalıştıklarını açıkladı. Bu bilgiler ışığında anlaşılıyor ki; Konuşmaya başlamadan önceki evre oldukça önemlidir. Konuşmanın taklit edilerek öğrenildiği bilinmektedir. Çocuğunuzun bebeklerde dil gelişimi açısından katkı sağlayacak bazı önerilerimiz var.

– Bebeğinizin ile birebir göz teması içinde olarak konuşun .

– Bebeğinizi çağırırken ismiyle seslenin .

– Yatağının üzerine bebeğinizin göz teması kurabileceği renkli ve farklı sesler çıkaran, hareketli oyuncaklar asarak ,bu sayede seslere yönlenmesini sağlayın ve akabinde hareketlerini takip edin. Dördüncü aydan sonra oyuncağa uzanması ve dokunması için destekleyin.

– 3. aydan sonra onla birlikte ayna karşısında konuşarak ve çıkardığı sesleri taklit ederek dil gelişimine katkıda bulunabilirsiniz..

– Bebeğinize resimleri fazla, yazısı az hikaye kitapları okuyarak sorular sorabilirsiniz.

– Ona bolca şarkı ve ninni dinletin.

– İlk 2 yıl bebeğinize televizyon izletmeyin.

– Bir yaşından itibaren bebeğinize, çevresini keşfedebilmesi ve sosyalleşebilmesi için fırsatlar yaratın.

Yaş Gruplarına Göre Bebeklerde Dil Gelişimi Açısından Katkı Sağlayacak Etkinlikler

  0–6 Ay Etkinlikleri

-Şarkı ya da ninni söylerken onun yüz mimiklerini taklit edebilirsiniz.
-O bebekle bulunduğunuz mekânda onun görebileceği veya ilgisini çeken nesneleri tanıtarak onlar
hakkınBebeklerde Dil Gelişimida konuşabilirsiniz..Yumuşak, hafif müzikler bebeği rahatlatır. Sık sık müzik dinletin.Bebeğin konuşmasını karşılıklı sohbet olarak değerlendirebilirsiniz. Ses çıkardığını duyduğunuzda siz de tekrar edin, onun tekrarlamasını bekleyin. Bu şekilde tonlamayı, hızı ve karşılıklı konuşmayı öğrenir. Ayrıca onu dinlemenin çok önemli olduğu mesajını da veriyorsunuz. O konuşurken kesmeyin, ilgili olduğunuzu gösterin ki size güvenebilsin.

6-12 Ay Etkinlikleri:

-Bebeğe birbirine vurduğu zaman ses çıkarabileceği materyaller, buruşturduğu zaman ses çıkaran renkli kâğıtlar, naylon gibi malzemeler vererek oynaması için teşvik edilebilirsiniz.
Bebeklerde Dil Gelişimi     Bebeklerde Dil Gelişimi

(hayvan sesi çıkaran oyuncak)    (asılabilen sesli oyuncak)

-12-18 Ay Etkinlikleri:

Doğal bir formda, ancak yavaş, anlaşılır ve açık konuşabilirsiniz. O çocuğun sözcük kazanımı için tercihli sözcüklerle soru yönelterek model olabilirsiniz.Örneğin elma yada muz ister misin? gibi sorular veya bir şeyler yaparken veya yolda giderken konuşabilirsiniz. Örneğin bilindik nesneleri işaret edin. (arabalar, ağaçlar, kuşlar) ve isimlerini söyleyin. “Bak bu bir köpek. Köpekler hav hav der.” gibi. Çocuğun tek kelimelik ifadelerini genişletin. Örneğin, çocuk “araba” dediğinde siz de “evet, büyük kırmızı bir araba.”Çocuk bir kelimeyi birçok kelimeyi anlatmak için kullandıklarında ne demek istediğini siz tahmin edin ve söyleyin. Örneğin, kahvaltıda “daha” dediğinde, siz “daha fazla süt mü istiyorsun?” gibi cümleleri açabilirsiniz.

-18-24 Ay Etkinlikleri:

anne çocuk oyun 18-24 ay

Çocuğun oyun içinde gerçek nesnelerle oynamasını teşvik edebilirsiniz. Örneğin, gerçek yiyeceklerin kullanıldığı bir çay partisi gibi. O resimli olay yada nesne kartlarıyla grup oyunları
oynayabilir, bulmacalar çözebilirsiniz. Büyük resimli, her sayfada 1-2 kelimelik cümleler olan kitaplar bulmaya çalışın. Okurken her sayfadaki resimleri isimlendirip, açıklayın isimlendirdiğiniz nesneleri  çocuğunuza sorun. “Bu nedir?”gibi. Başlangıçta isimlendiremeyebilir. Siz onun adına söyleyin. Bir gün gelecek sizi şaşırtıp resimdeki nesnenin ismini söyleyecektir.Etrafındaki her nesnenin bir ismi olduğu için bu isimleri konuşmalarınız sırasında kullanın. Karyola, yastık, şişe, bardak gibi.