Bebeklerde Gaz Çıkarma Yöntemleri

0
2130

Bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri. Bebeğiniz bazen sebepsizce ağlayabilir, onu rahatlatmaya çalışmanıza rağmen susmayabilir. Bebekler onları rahatsız eden büyük bir sebep olmadığı sürece genellikle kesintisiz ağlamazlar. Ve bu ağlamaların ve rahatsızlıklarının arkasındaki başlıca nedenlerden biri de gazdır. Bebeğinizin sindirim sistemi hala olgunlaşmamıştır ve anne sütünde bulunan belirli proteinleri sindirememektedir. Bebeğin emzirme sırasında hava yutması da gazın en büyük sebeplerindendir.

Gaz sıkışması, bebekler arasında en sık görülen sorundur. Aslında doğru adımlar izlendiği zaman, bebekleri gaz sorunundan kurtarmak basitleşecektir. İşte bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri hakkında işinize oldukça yarayacak bilgiler!

  • Bebek Masajı

Bebek masajı, bebeklerde gaz çıkarma yöntemleri arasında en faydalısıdır. Bebeğinizin karnına ve sırtına dairesel hareketler ve küçük vuruşlarla masaj yapmak, acıyı hafifletebilir ve gazdan büyük ölçüde kurtulmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca bacaklarını karnına çekip ardından bırakarak bağırsakların hareketlenmesini sağlayabilirsiniz. Masajın işe yaraması için, bunu her gün 2-3 defa yapmanız önerilir. Daha kolay hareket etmeniz için bebek yağı kullanabilirsiniz.

bebek masajı

 

  • Sıcak Kompress veya Banyo

Isı, kasları gevşeteceğinden karın ağrısını dindirir ve gaz çıkarmayı kolaylaştırır, aynı zamanda bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Gaz sebebiyle rahatsızlandığı zamanlarda bebeğinize sıcak bir banyo yaptırabilirsiniz. Sıcak bir havluyu bebeğinizin karnına ve sırtına koymayı deneyin. Bu da onu rahatlatacaktır.

bebek banyosu

 

  • Emzirme Düzeni

Bebeğinizin gaz problemlerinin en büyük sebeplerinden biri, emzirme pozisyonunda yaptığınız yanlışlıklardır. Eğer bebek memeyi doğru tutuyorsa, canınız yanmaz. Emzirirken canınız yanıyorsa bebeğiniz yanlış emiyor ve hava yutuyor demektir. Bu nedenle doğru emzirme pozisyonlarını öğrenmelisiniz.

emzirme düzeni

 

  • Hardal Yağı

Hardal yağının yararları çoktur. Ancak çok az insan hardal yağının bebeklerde görülen gaz sıkışması tedavisinde ne kadar faydalı olabileceğini bilir.Bebeğinizin karnına her gün masaj yapmak için birkaç damla hardal yağı kullanın. Hardal yağı, gazları rahatlatmaya yardımcı olur, kemikleri güçlendirir ve daha iyi bir uyku sağlar.

 

  • Baş Yüksekliği

Emzirmenin hemen ardından bebeği eğimsiz bir şekilde yatırmanız bağırsaklarında gaz birikmesine neden olacaktır. Bunu önlemek için bebeğinizi besledikten sonra, kafası biraz yüksek kalacak şekilde yatırın veya bir sürü onu kucağınızda taşıyarak sırtını sıvazlayın. Bu şekilde emdiği süt bebeğinizin yemek borusundan yukarı doğru yükselmeyecektir.

baş yüksekliği