Bebeklerde Hemanjiom Çilek Lekesi

0
3904
Bebeklerde çilek lekesi

Bebeklerin  dünyaya gelmesiyle beraber anne karnında iken oluşmuş bir çok durum da onlarla beraber dünyaya gelir. Bunlardan birisi de “doğum lekeleri”dir. Farklı türlere ayrılan bu lekelerden en çok görüleni ise bebeklerde çilek lekesi. Bilimsel adı Hemanjiom olan bebeklerde çilek lekesi; daha çok yüz çevresi ve boyun bölgesinde olmak üzere vücudun her yerinde görülebilir. Anne karnında oluşan  olgunlaşmamış damarların zamanla genişleyip, büyümesiyle oluşan hemanjiom, çoğunlukla doğumdan 1 veya 2 hafta sonra ortaya çıkar ve büyümeye devam eder. Bebeklerde çilek lekesi genellikle çocuğun 2 ve 5 yaş aralığında kaybolmaya başlar.

Bebeklerde (Hemanjiom) Çilek Lekesinin Belirtileri

çilek lekesi

Hemanjiom, derinin altında toplanan ince damarların yüzeyde belirgin bir şekilde yer almasıyla meydana gelir. Yüzde genellikle en görünür yerlerde oluşup hafif kabarık ve parlak renkli olur. Şekil ve renk olarak çileği anımsattığı için çilek lekesi adını alır. Hemanjiom,  deride ufak renk değişiklikleriyle kendini belli eder. Çoğunlukla yüzün baş çevresi, göz kapağı, çene gibi bölümlerinde ortaya çıkan hemanjiom 8 ve 6 cm çapına kadar büyüyebilen iyi huylu deri lekelidir. Bilimsel olarak iyi huylu deri tümörü olarak da bilinmektedir. Derinin üst kısmına oldukça yakın gelişen bebeklerde çilek lekesi genişledikçe rahatsızlık ve zaman zaman ağrı vermeye başlayan bir oluşumdur. Görülmeye başladıktan sonra bebek 6 ve 12 ay içerisine girdiği zaman diliminde çilek lekesi küçülmeye başlar. Bu doğum lekesinin erkek bebeklere oranla kız bebeklerde daha fazla görüldüğü gözlenmiştir.

 Çilek Lekesinin Tedavisi

Bebeklerde çilek lekesi

Bebeklerde çilek lekesi,  İyi huylu bir yapıda olsa da genellikle  yüzün en belirgin ve önemli olan göz ve ağız çevresinde belirmesi ve genişlemesinden dolayı bebeklerin gündelik yaşamlarını kolay sürdürmelerini zorlaştırabilir. Örneğin bebeklerde çilek lekesi göz kapağının üstünde belirip fazlaca büyürse bebeğin gözünü açıp kapamasında ya da görmesinde bazı problemlere yol açabilir.

Bebeklerde çilek lekesi, uzmanlar tarafından genelikle zararlı olmayan ve zamanla deriden kaybolan lekeler olarak görülmektedir. Ama bazı bebeklerin derilerinde görülen hemanjiomlar,  normalden fazla büyüyüp kontrol altına alınmadığı taktirde kanama ve iltihaplara neden olabilmektedir. Bu sebeple bebeğinizin vücudunda çilek lekesi varsa bu lekenin büyüme hızının doktor tarafından kontrol altında gözlenmesi gerekmektedir. Hemanjiomlar, genellikle çocuk 5 yaşına gelince kaybolur. Fakat bu leke çocuk büyüdükçe azalmıyor aksine daha da genişliyorsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Bir önceki makalemizi okudunuz mu ? “Hamilelikte diş bakımı” hamilelerin diş bakımları hakkında bilgilere yer verdik