Bebeklerde Hıçkırık Neden Görülür?

0
279

Bebeklerde hıçkırık çeşitli sebeplerden ötürü görülebilir. Hıçkırık, bebeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Peki bebeklerin sık sık hıçkırmasının sebebi nedir ve bebeklerde hıçkırık problemini önlemek için neler yapılması gerekir?

Hıçkırık her yaşta, hatta anne karnında bile karşılaşılabilen, sindirim sistemi ile alakalı zararsız bir rahatsızlıktır. Hıçkırıklar aslında diyaframın kuvvetli kasılmaları ya da spazmlarıdır (derin bir nefes aldığınızda aşağı yukarı çıkan kas). Ağrıya neden olmaz ve genellikle altında yatan tıbbi bir problemin işareti olmamasına rağmen, hıçkırıklar bir bebek için rahatsız edici ve şaşırtıcı olabilir. Bebeklerde hıçkırık problemini hafifletmenin bazı yolları şunlardır.

Bebeğinizle ilgili bir günlük tutmanız faydalı olabilir. Hangi durumların hıçkırıklarını tetiklediğini kontrol etmelisiniz. Beslenme sırasında mı yoksa beslenmeden kısa bir süre sonra mı meydana geldiği önemlidir. Diyafram kası mideyle yakın ilişkide bulunduğu için, en yaygın hıçkırık türü beslenme ile alakalı olanlardır. Beslenme ile hıçkırık arasında bir ilişki görüyorsanız, aşağıdaki önleyici beslenme stratejilerini deneyin.

  • Bebeğinizi az az ama sık sık besleyinAşırı besleme sık görülen bir sıkıntı nedenidir. Bebeğinizin midesi çok hızlı bir şekilde besin ile yüklenirse veya çok dolarsa, diyafram kası kasılmaları spazmlara dönüşebilir. Emzirirken, bebeğin emme hızını yavaşlatmayı deneyin ve bir göğüsten diğerine geçerken bebeğinizin emme hareketini yapmasını engelleyin. Biberonla besliyorsanız, şişenin yarısında bebeğinizi durdurun, biraz dinlenmesini sağlayın ve ardından beslemeye devam edin.
  • Hava yutmasını engelleyin. Küçük bebekler çok fazla süt emmenin yanı sıra, küçük beslenme sırasında çok fazla hava yutarlar ve bu hava ile aynı zamanda mideyi şişirirler. Bu nedenle emzirme için en uygun pozisyonları öğrenin. Bebeğinizin dudaklarının genişçe açıldığından ve yalnızca meme başı yerine baş çevresini de ağzının içine aldığınızdan emin olun. Bebeğinizi dinleyin. Hızla emziriyorsa ve çok yutkunuyorsa büyük ihtimalle hava yutuyordur. Biberonla besleme yapıyorsanız, havanın şişenin tabanına inmesi için şişeyi 45 derecelik bir açıyla eğin. Katlanabilir torba ekleriyle üretilmiş biberonları deneyin, bunlar yutmayı en aza indirgemek için tasarlanmıştır. Son olarak, havanın karnın içine yerleşmesini önlemeye yardımcı olacağından, yeme sırasında bebeğinizi dik olarak kucağınıza (30-45 derecelik açıyla) oturmaya dikkat edin.