Bebeklerde Kasık Fıtığı Sorunu

0
3372
Bebeklerde Kasık Fıtığı Sorunu

Kasık fıtığı, karın içerisindeki organların, sıklıkla bağırsakların karın duvarından dışarı çıkmasına verilen isimdir. Fıtıklaşan bölgede ele gelen ve el yardımı ile kolaylıkla içeri girebilen bir şişlik ortaya çıkar. Yeni doğan bebeklerde görülen fıtığa hemen müdahale edilmesi gereklidir, aksi takdirde fıtığın boğulma riski artar ve bu oldukça olumsuz durumlara neden olabilir.

fıtık

Bebeklerde kasık fıtığı, erkek bebeklerde kız bebeklere oranla daha sık görülür. Kızlarda fıtıklaşmaya neden olan sebep bağırsaklardan çok yumurtalıklardır. Fıtık tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı da görülebilir. Genelde, doğum ağırlığı düşük, prematüre, bağ dokusu zayıf veya tam gelişmemiş bebeklerde görülme riski fazladır. Bilinenin aksine kabızlık ve zorlanma fıtık oluşumuna direkt neden olmaz ancak fıtığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Genelde sırt üstü uzanmayla, kasıklarda ortaya çıkan şişlik ortadan kaybolur.

 

Fıtık genelde ağrıya neden olmaz, daha çok verdiği his huzursuzluktur ve zaman zaman kusmaya neden olabilir. Ancak hastalığın ilerlediği boğulma gibi evrelerde ağrı ve daha farklı sorunlar ortaya çıkabilir. Boğulma fıtığın sıkışarak, kangrenleşmeye başlama durumudur, boğulan fıtık devamlı şiş olur, karın duvarları arasına geri girmez. Kasıkta kızarma, morarma ve ağrılar görülmeye başlar, kabızlık ve karın şişliği de görülür. Boğulan fıtık sıkıştığı için bir süre sonra bağırsakları çürütmeye başlayacaktır. Fıtık boğulması çok ciddi bir durumdur ve eğer daha da ilerler ve müdahale edilmezse hayati tehlikelere neden olabilir.

Bebeğinizde fıtık tespit edildiyse, bu sorunun tek tedavisi ameliyattır ve çocuğun hastalığı daha fazla ilerlemeden ameliyatın yapılması önemlidir. Bebeğin yaşının veya ayının bir fıtık ameliyatı için bir önemi yoktur, ameliyatı hemen herkes olabilir. Annelerin korkmasına sebep olacak ciddi bir ameliyat değildir ve yalnızca günübirlik hastane bakımı ile bebeğin fıtık sorunu ortadan kalkar.

Kasık fıtığı ile alakalı ebeveynlerin en çok sorduğu sorulardan biri, fıtığın kısırlığa sebep olup olmayacağıdır. Kasık fıtığına uygun zamanda müdahale edildiği takdirde kısırlık sorunu görülmez ancak eğer tedavide geç kalınmış ve fıtık ilerlemişse yumurtaların gelişmesini bozarak üremeye etki edebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşılmaması için zamanında tedavi edilmesi çok önemlidir.